Jedná se zároveň o dva okresy kraje, kde je nezaměstnanost nejnižší. Pelhřimovsko se dlouhodobě drží v první desítce okresů s nejmenší nezaměstnaností a v říjnu poskočilo díky 1,4 procentům nezaměstnaných osob z osmé pozice na čtvrtou. Na Havlíčkobrodsku je aktuální nezaměstnanost 2,1 procenta a to znamená pětadvacátou pozici ze sedmasedmdesáti okresů v Česku.

Jihlavsko je s nezaměstnaností 2,7 procenta zhruba uprostřed žebříčku. I v říjnu byla stejná hodnota nezaměstnanosti v okrese Žďár nad Sázavou a Třebíč, výsledek 3,1 procenta znamená čtyřiadvacáté a pětadvacáté nejvyšší číslo v republice. Třebíčsko a Žďársko jsou také jediné okres na Vysočině, kde počet uchazečů o zaměstnání převyšuje počet volných pracovních míst, na dvě místa připadají zhruba tři zájemci. Opačná situace je v okrese Pelhřimov, kde si každý nezaměstnaný může čistě matematicky vybírat ze tří nabídnutých pozic.

Na Vysočině je míra nezaměstnanosti stále pod průměrem Česka, klesla na 2,6 procenta, výrazně více je žen než mužů. Ačkoliv nově hlášených uchazečů bylo minulý měsíc přes sedmnáct set, téměř o pět set osob více bylo vyřazeno z evidence, většina z nich si našla práci. Celkem 9 164 osob se na konci října ucházelo o 10 373 pracovních pozic.

Návrh na budoucnost Masarykova náměstí od studenta Michaela Čambora.
Studenti nedávají budoucnosti Prioru velké šance

„Nadále pokračují sezonní práce a zároveň ještě doznívá turistická sezóna,“ okomentoval statistiku krajský analytik trhu práce Pavel Literák. Svůj díl podle něj odvádí i proaktivní komunikace úřadu práce se zaměstnavateli a efektivní spolupráce agend Zaměstnanosti a Nepojistných sociálních dávek. „V nadcházejícím období, právě vlivem vysokého zájmu zaměstnavatelů o nové zaměstnance, nezaměstnanost s největší pravděpodobností ještě mírně klesne. Na konci roku by pak mohla stagnovat nebo mírně vzrůst. Jde o klasickou vývojovou křivku,“ odhadl do budoucnosti.

Celorepublikově je místa nezaměstnanosti 2,8 procenta, což je další pokles. V dlouhodobém grafu je nezaměstnanost nejnižší za posledních dvacet let. Navíc stále roste rozdíl mezi volnými pracovními místy a počtem uchazečů, což se od revoluce až do letoška nikdy nestalo. „V říjnu celkový počet uchazečů o zaměstnání poklesl na 215 622 a počet hlášených volných pracovních míst vzrostl na 316 884,“ potvrzuje zpráva vydaná Generálním ředitelstvím Úřadu práce.

Záchranná služba. Ilustrační snímek.
Na D1 bouraly kamiony a osobák. Jeden těžce zraněný