Pokles o půl procenta na hodnotu 2,9 procent je způsoben zejména zahájením sezónních prací v zemědělství a stavebnictví. Tomu odpovídá i fakt, že na Vysočině bylo na konci dubna 2,6 procent nezaměstnaných mužů a 3,2 procenta žen. V zimě byly tyto poměry vyrovnanější.
Počet volných pracovních míst je na Vysočině již jen o dvanáct set nižší než počet lidí bez zaměstnání. Celorepublikově je poprvé od revoluce poměr obrácený. „Napětí na trhu práce nadále trvá a firmy těžko hledají jak kvalifikované, tak i nekvalifikované pracovníky. Nedostatek pracovních sil se stane brzdou ekonomického růstu české ekonomiky,“ uvedl k situaci Jiří Schwarz, ekonom a člen dozorčí rady Expobank CZ.

Konkrétně bylo na konci dubna v Kraji Vysočina 10 175 nezaměstnaných, to je zhruba o patnáct set méně než na konci března letošního roku. Pracovní místo ale jen v dubnu našli asi tři tisíce lidí, další patnáct set totiž statistiky evidují jako nově hlášené. Počet nezaměstnaných klesl ve všech okresech kraje. Úřady práce na konci dubna nabízely 8 941 volných pracovních míst, o více než tři stovky více než o měsíc dříve.
Třeba jen na Pelhřimovsku připadají aktuálně na každého nezaměstnaného téměř tři volná pracovní místa. V Havlíčkově Brodě je stav zhruba jedna ku jedné. Není divu, že tyto dva okresy patří s hodnotami 1,5 a 2,4 procent mezi nejlepší v republice. Havlíčkův Brod je pětadvacátý. Pelhřimovu výrazný pokles nezaměstnaných v dubnu pomohl na třetí místo za Rychnovem nad Kněžnou a Prahou-východ.
Relativně vysoká nezaměstnanost přitom zůstává v okresech Třebíč s 3,7 procenty a Ždár nad Sázavou, kde je 3,4 procenta. Jihlavsko je s hodnotou 2,8 procenta jen o desetinu pod krajským průměrem. Průměr celé republiky je pak 3,2 procent, nejnižší v Evropské unii.
