Model důkladného zabezpečení Jaderné elektrárny Dukovany.Zdroj: Archiv Jaderné elektrárny DukovanyLaserové paprsky nad elektrárnou vytváří neviditelnou zónu, tvarem připomíná vějíře. „Systém je založený na laserových detekčních systémech, které vystřelují paprsky do prostoru kolem sebe. Během jednoho otočení vystřelí okolo 3600 paprsků, a to vše zhruba dvacetkrát za vteřinu. Laserový puls letí až do 300 metrů v okolí. Jakmile narazí na pevnou překážku, vrátí se zpět do detektoru. Operátor potom v počítači vidí čas letu, ze kterého dokážeme poznat jak daleko předmět je, kde a jak rychle se pohybuje,“ vysvětlil Martin Vojtek ze společnosti, která laserový systém na Dukovanech instalovala.

Ochrana vzdušného prostoru byla dalším bodem v rámci modernizace celého bezpečnostně-technického systému. „Sledujeme technický vývoj okolo nás, i možná rizika. Dnes doplňujeme systém fyzické ostrahy, systémy detekce a sledování letících objektů a dronů, které by mohly být potenciálním rizikem. Není to ale jediný ochranný systém elektrárny. Těch je celá řada a navazují na sebe ve vrstvách,“ komentoval člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.

Instalace vánočního osvětlení v Třebíči.
Vánoční Třebíč: Komornější a bez alkoholu, zato krásně vyzdobená

Celková hodnota systému technické ochrany na elektrárně je zhruba miliarda korun, nejdražší instalované čidlo stojí okolo milionu korun, cena se ale odlišuje podle odolnosti. „Vzdušný prostor je pro nás natolik důležitý, že jsme považovali za vhodné využít nejšpičkovější techniku, která je k dispozici. Systém není samostatný, chtěl bych zdůraznit, že elektrárna nestojí ve vzduchoprázdnu. Bezpečnostně je zajištěna silami státu, policií i armádou, která zajišťuje i nedotknutelnost bezletového pásma,“ doplnil ředitel útvaru ochrana Skupiny ČEZ Daniel Rous.

Bližší parametry ochranných systémů jsou tajné, stejně jako postupy při případném narušení chráněného prostoru. Na obou jaderných elektrárnách sídlí speciální jednotky policie České republiky. „Jeden člen ze speciální jednotky je vždy přítomen v řídícím centru fyzické ochrany. V případě narušení by to byla právě policie, která má odpovídající oprávnění a prostředky k zásahu,“ přiblížil ředitel Jaderné elektrárny v Dukovany Roman Havlín.

Energetici začnou s odstávkou prvního bloku. Musí vyměnit část paliva v reaktoru.
Poslední odstávku zkomplikoval koronavir. Nyní čeká výměna paliva první blok

Vzdušný prostor elektráren je vždy chráněn státem, tedy letectvem a protivzdušnými prostředky armády. Narušení drony ale zatím na elektrárně nezaznamenali. „V minulosti jsme řešili nějaké přelety sportovních letadel a podobně, ale vždy to šlo standardním způsobem, tedy přes armádu a policii a poté se tím zabýval úřad pro civilní letectvo,“ dodal Rous.