V pátek to oznámila Eva Neuwirthová z tiskového oddělení krajského úřadu v Jihlavě. Už koncem loňského roku podepsaly nemocnice obdobnou smlouvu s největší českou zdravotní pojišťovnou, a to Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP).
„Podařilo se nám završit další etapu a stabilizovat smluvní vztahy. Získali jsme jistotu, že zajišťovaná zdravotní péče pro obyvatele Kraje Vysočina pojištěné u VZP, Vojenské zdravotní pojišťovny a Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra bude našim nemocnicím i zaplacena," uvedl hejtman Jiří Běhounek (za ČSSD). Kraj podle něj čekají těžká jednání související s úhradovou vyhláškou.
Jednání o podobě smluv o poskytování zdravotní péče na následujících pět let se táhla více než rok a půl. Vedení nemocnic v Jihlavě, Třebíči, Havlíčkově Brodě, Pelhřimově a Novém Městě na Moravě postupovala při uplatňování požadavků na zachování struktury poskytované péče jednotně. Z původně plánovaných 450 rušených lůžek se lůžková kapacita nemocnic na Vysočině snížila o 191 na 2 181 lůžek. Nejvíc lůžek ubylo Nemocnici Jihlava, kde se kapacita snížila z 680 na 626 lůžek.
Podle Běhounka zůstane na Vysočině zachována struktura a rozsah zdravotní péče, ale neznamená to, že ve všech nemocnicích budou zachována všechna oddělení. Nemocnice podle hejtmana například mohou zajišťovat péči na jednom typu oddělení pro pacienty s různými onemocněními nebo masivněji zavádět jednodenní operace.
„Musíme také brát ohled na demografický vývoj a lůžka akutní péče měnit na lůžka ošetřovatelská nebo sociální. Ta budeme potřebovat, protože nebudeme mít peníze na vybudování nových domovů důchodců," řekl už dříve Běhounek. Uzavřením nových smluv o poskytování zdravotní péče byl podle hejtmana vyřešen i problém udržitelnosti zdravotnických projektů financovaných z evropských fondů. Všech pět Krajem Vysočina zřizovaných nemocnic tak může dál nabízet služby v moderních pavilonech bez hrozby pokut.