Prvodárci se v Pelhřimově mohou těšit na speciální odměnu. „Věříme, že se pro každého stane milou vzpomínkou certifikát prvodárce, který obdrží, a pak sladká odměna v podobě valentýnských srdíček. I když největší odměnou je pocit, že pomohou druhému,“ uvedla lékařka pelhřimovského Oddělení hematologie a transfúziologie Michaela Harudová.

V loňském roce měla pelhřimovská nemocnice v registru 1402 dárců, z toho dvaasedmdesát prvodárců. Odběrů plné krve bylo 3212. Odběry tam dělají každou středu od sedmi ráno do dvou odpoledne, kdy stihne krev darovat kolem padesáti osob. Přesný termín odběru je třeba předem domluvit na telefonu 731 619 192, případně 565 355 466.

Loučení s úzkokolejkou, ilustrační foto.
Další rána pro úzkokolejku z Pelhřimovska: drážní úřad odebral dopravci licenci

V Jihlavě pak dělají odběry krve od pondělí do čtvrtka, vždy mezi půl sedmou a devátou ranní, objednání není třeba. „Základní příprava před odběrem je být odpočatý, ráno vypít alespoň půl litru tekutin a lehce posnídat. Dvanáct hodin před odběrem potom nekouřit a nejíst tučná jídla,“ sdělila mluvčí nemocnice Monika Zachrlová.

Tam projde denně odběrovým střediskem padesát až šedesát osob a situace není nijak závažná, dárců je dost. Ale stárnou. Průměrný věk dárců krve v Jihlavě je aktuálně přes dvaačtyřicet let, o více než půl roku vyšší než loni. Před dvanácti lety to bylo dokonce šestatřicet.

O ne zcela uspokojivém počtu dárců a stále rostoucímu průměrnému věku hovoří také Petra Vojáčková z Fakultní nemocnice Brno, která je vedoucí Odběrového střediska Třebíč. „Stejně jako ostatní transfuzní stanice se snažíme získávat nové dárce za pomocí různých náborových aktivit,“ potvrdila.

Naopak v novoměstské nemocnici mají poměrně stálou komunitu dárců, loni přišlo 136 nových a o rok dříve 172. Počet odběrů se však zvýšil, loni jich bylo o dvaašedesát více než v roce 2021 a to 3542. „Osvětě ohledně dárcovství se bude věnovat i letošní Den zdraví, který bude 14. června, což je Světový den dárců krve,“ dodala mluvčí Helena Zelená Křížová.

I v Nemocnici Havlíčkův Brod je základna dárců stabilní, prvodárci jsou nejčastěji mezi dvaceti a třiceti lety. V registru mají dva tisíce aktivních dárců a o pět set více dárců celkem. I tam loni poklesl počet prvodárců, ze 144 předloni na 116. „Nicméně i tak je základna dobrovolných dárců krve početná a pro naše potřeby zcela dostačující,“ uklidnila mluvčí Petra Černo s tím, že loni bylo celkem 3349 odběrů.

Tematicky zaměřený web nabízí lokality pro svatby, venkovské, církevní, na zámku nebo netradiční.
Vysočina je magnetem pro svatby. Láká lokalita i cena

Darovat krev přitom může každý zdravý člověk od osmnácti do šedesáti let, který váží více než padesát kilogramů a má dobrý stav žil. Před prvním darováním je nutné nejprve navštívit praktického lékaře, který zhodnotí vhodnost darování a případně dá písemné doporučení.

Vedle dobrého pocitu z pomoci druhým lze jako další výhody zmínit nárok na pracovní volno s náhradou mzdy v den darování krve, někde pak nabízejí třeba i MHD zdarma, proplacení cestovného nebo padesátikorunovou stravenku. Dále je možné si odečíst částku tří tisíc od daňového základu a získat tak slevu na dani.