Oklikou a přes známé se o jeho schopnostech dozvěděl i duchovní otec českých baby boxů Ludvík Hess. Slovo dalo slovo a poslední schránky na odložené děti zhotovil Juřica. Tu první pro Cheb měl loni vymyšlenou za několik málo měsíců, pracoval bez jakékoli dokumentace, pouze na základě požadavků lékařského konsilia a dosavadních zkušeností s provozováním baby boxů u nás.

„Vůbec nechápu, jak jsem bez něj mohl žít,“ říká dnes s nadsázkou sobě vlastní o Juřicovi Ludvík Hess. A myslí tím především Juřicovu svatou trpělivost, kdy si dokáže poradit i s téměř neřešitelnými požadavky. Baby boxy z náměšťské dílny jsou v současnosti kromě Chebu ještě v Českém Krumlově a 25. dubna se chystá slavnostní uvedení do provozu schránky v Českých Budějovicích.

Čím jsou Juřicovy výrobky výjimečné oproti víc než čtyřicítce ostatních, které byly dosud v Česku instalovány? Jsou mnohem propracovanější. „Baby boxy od pana Juřici jsou z nerezového plechu. Dvoukřídlá dvířka se automaticky otvírají po stisknutí zeleně podsvíceného tlačítka a po vložení děťátka se zase samočinně zavřou. Ruce dárce a končetiny děťátka jsou chráněny před kolizí s dvířky fotobuňkou. Baby box je nejen vytápěný, ale v létě i klimatizovaný. Jsem si jist, že je to nejlepší zařízení toho druhu na světě,“ domnívá se Ludvík Hess.

Právě vyrovnávání okolních teplot byl oříšek, který trvalo šikovnému elektromechanikovi vyřešit asi nejdéle. „Uvnitř schránky má být stabilních 28 stupňů Celsia. To je komfort, který malé dítě potřebuje. Ve dnech, kdy je venku skoro mínus třicet, jak tomu bylo nedávno, stejně jako při letních vedrech s třicítkami ve stínu. To vše při co nejmenší spotřebě elektřiny, aby nebyl provoz nákladný,“ popsal Juřica. Elektroinstalace musí být zároveň dvojnásob bezpečně jištěná.

Juřica taky vymyslel trochu jiný způsob přenosu dat, jednodušší, lze jej napojit na nemocniční síť, internet a další komunikační kanály.

A co on sám říká na princip baby boxů? Že do nich může matka v tíživé situaci beztrestně odložit novorozeně? „Přemýšlel jsem nad tím. Mám syna, kterého máme s manželkou moc rádi, jen obtížně si umím představit tu konkrétní vypjatou chvíli, kdy matka anonymně odkládá dítě do baby boxu, protože ví, že se o něj nedokáže adekvátně sama postarat. Ale nesoudím, je to každého věc a rozhodnutí.“

Na Vysočině jsou dosud tři baby boxy, a to v Třebíči, Jihlavě a v Pelhřimově. „Nyní se snažím zřídit baby boxy taky ve Žďáru nad Sázavou a v Havlíčkově Brodě. Nelze očekávat, že by nešťastná maminka v tíživé situaci zdolávala trasu z Brodu do Jihlavy. Ve Žďáru, který je přirozeným centrem, by schránka mohla být na budově záchranky,“ naznačil plány Ludvík Hess.


Baby boxy

V Česku bylo od roku 2005 „uvedeno v život“ 49 baby boxů. Na počátku existovala velká nedůvěra oficiálních institucí, postupem času ale de facto vymizela. O tom svědčí vstřícné usnesení jak poslanecké sněmovny, tak podpora senátu. Dosud bylo v českých baby boxech nalezeno 68 dětí, poslední byl chlapec minulé úterý v Pardubicích. Fungování baby boxů je zcela závislé na dárcích, jedna schránka stojí asi čtvrt milionu korun. Z okolních zemí fungují schránky na způsob českého baby boxu například v Rakousku, v Německu, v Polsku, Maďarsku či na Slovensku.

Baby boxy ctí myšlenku lidské sounáležitosti a solidarity. K ní patří i starostlivost a často společná péče o potomstvo v případě, že se přirozená matka nemůže z různých důvodů o dítě starat. V české populaci mají baby boxy velkou podporu. Odpůrci baby boxů zmiňují například fakt, že u takto nalezeného dítěte není známa rodinná anamnéza, že je ohrožena jeho identita.Zastánci zase říkají, že je lepší nalezené dítě bez informací než mrtvé dítě v popelnici. Žena, která odloží dítě do baby boxu, se nevystavuje trestnímu stíhání. Děti z baby boxů putují v převážné většině do adopce.