Světový den boje proti viru HIV a nemoci AIDS připadá v Havlíčkově Brodě na 29. listopadu. Akci pořádá Český červený kříž, den začne odbornou přednáškou, večer se koná lampionový průvod, který má připomenout oběti AIDS. Ve světě Den boje proti AIDS připadá na 1. prosince „Za uplynulých pět let přibylo 455 pacientů, u nichž lékaři vykázali Všeobecné zdravotní pojišťovně diagnózu HIV. Na tomto nárůstu se z více než 96 procent podíleli muži. Těch ve sledovaném období přibylo 440, zatímco žen pouze 15. Ještě rychleji než počet nemocných rostly náklady, které nejsilnější zdravotní pojišťovna vynakládá na péči o ně. Souvisí to zejména s tím, jak do praxe neustále přicházejí účinnější léky, které ovšem také stojí více peněz,“ říká mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý.

Nejhůř je v Praze

VZP rovněž zpracovala statistiku, z níž jasně vyplynulo, že co do počtu nemocných je na tom nejlépe Vysočina, kde je evidováno 33 osob s touto nákazou. Nejhůř je na tom Praha, kde jejich 729, střední Čechy (177) a Ústecko (125), stejně špatně je na tom jihomoravský kraj (136 nakažených). Že virus HIV je na Vysočině výjimečný, potvrzují i mluvčí krajských nemocnic. „Dle vyjádření transfúzního oddělení jsme nikdy tuto diagnózu u nás neměli,“ sdělila mluvčí nemocnice v Havlíčkově Brodě a Pelhřimově Petra Černo. Podle mluvčí nemocnice v Jihlavě Monika Zachrlové se možná v minulosti takový případ objevil, ale šlo jen o velmi výjimečnou záležitost. To potvrdila rovněž mluvčí nemocnice v Novém Městě na Moravě Tamara Pecková. „V poslední době to byl jediný případ. Pacientka navíc nebyla z Vysočiny, ale přijela na návštěvu a potřebovala ošetření,“ upřesnila Pecková. Podle VZP pacient HIV pozitivní musí lékaři vždy hlásit svou nemoc, jinak mohou být obviněni až z šíření nebezpečné nakažlivé choroby, a to je trestný čin.

Podle hygieniků k nízkému počtu nakažených virem HIV přispívá například fakt, že u nás nemáme žádné velkoměsto, jako je Praha nebo Brno, že tady lidé vedou obecně klidnější život a také že Vysočina není příhraničním regionem. Velmi podobný je nám v tomto ohledu třeba Pardubický kraj.

Nebezpečí migrace

Tahle pozitivní statistika se může rychle a kdykoliv změnit, potvrzují zkušenosti lidí, kteří s virem HIV žijí. Podle bývalého ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka může riziko výskytu AIDS zvýšit také nekontrolovaná migrace osob z exotických zemí. „Zhodnotíme-li míru rizika jednotlivých infekčních onemocnění, která mohou být migranty zavlečena do naší populace, jedná se zejména o tuberkulózu, virovou hepatitidu A, B a C, HIV/AIDS, záškrt včetně jeho kožní formy, dětskou přenosnou obrnu, syfilis a další sexuálně přenosné nemoci, spalničky, břišní tyfus a paratyfus, bacilární úplavici a střevní parazitózy. Nicméně, vzhledem ke kontaktu s potencionálními zdroji nákazy lze riziko přenosu vyjmenovaných nemocí vyhodnotit jako relativně nízké,“ konstatoval Němeček.

AIDS není hra

Už v roce 2003 vzniklo na Havlíčkobrodsku občanské sdružení Spektrum Vysočina, které se kromě pomoci týraným ženám zaměřilo na pomoc lidem s virem HIV a na prevenci. V rámci odborných přednášek navštívil nedávno Vysočinu lektor Oldřich Bašta z Prahy, který s virem žije před 20 let. „Když na konci přednášky prozradím, že jsem HIV pozitivní, protože jsem se infikoval při nechráněném styku, často mi nechtějí věřit,“ říká a současně upozorňuje, že lidé berou virus HIV na lehkou váhu a někdy až nepochopitelně riskují v domnění, že se nebezpečná nákaza zrovna jim vyhne,“ prozradil lektor, který sám pracuje ve zdravotnictví. Podle jeho názoru může být počet lidí nakažených HIV vyšší, než říkají statistiky, ale ne každý, kdo má podezření, má odvahu jít na test. „Pokud máte obavy a nejste si jisti, zda jste se nemohli nakazit, nechte si udělat příslušné diagnostické vyšetření. Protilátky proti HIV se však vytvářejí zpravidla 2–5 týdnů po nákaze, takže pokud má být výsledek testu skutečně spolehlivý, pak musí uplynout 2–3 měsíce od rizikového chování. O vyšetření byste měli požádat svého ošetřujícího lékaře," Výsledek testu budete znát nejpozději do 14 dnů,“ vzkázal mluvčí VZP Tichý.