Po vítězství v krajském kole SOČ a v soutěži Studentský projekt Stavba Vysočiny 2015 tak student havlíčkobrodské školy dosáhl se svým projektem Návrh Letiště Jihlava-Henčov dalšího úspěchu v celostátním měřítku.

„Byl jsem si dobře vědom, že má textová část mohla být zpracována lépe a sázel jsem proto na samotnou obhajobu před porotou. Prezentaci jsem uměl díky předešlým soutěžím, stejně mě ale trochu zaskočilo ranní sobotní zjištění, že nastupuji před plátno už jako první. Prezentace se nakonec povedla, všechny dotazy jsem zodpověděl a odcházel jsem od plátna spokojený. Nedělní výsledek měl, ale přesto velmi mile překvapil. K prvnímu místu jsem obdržel několik cen, mimo jiné i například cenu rektora ČVUT v Praze nebo cenu Českého svazu vědeckotechnických společností. Součástí byla také širší nominace na účast v zahraniční soutěži, nebo návrh na účast na SOČ na Slovensku. Ocenění si velmi vážím, bylo pro mě krásným zakončením čtyřleté přípravy na střední škole," komentoval svůj úspěch student Jan Špás.

Ocenění převzali nejlepší studenti České republiky v rámci 38. ročníku Celostátní přehlídky soutěže Středoškolská odborná činnost třetí červnový víkend v sále Adalbertina v Hradci Králové. Výsledky byly vyhlášeny za přítomnosti místopředsedy vlády Pavla Bělobrádka, zástupců akademické sféry a představitelů významných firem.

„Jsem rád, že náš absolvent uspěl v silné celorepublikové konkurenci, podobné výsledky jsou pro nás nejen oceněním, ale i motivací do další práce," hodnotil úspěch čerstvého maturanta ředitel brodské školy Ladislav Fiala.

(dop)