Přitom ještě donedávna byl jediným způsobem, jak města či obce komunikovaly s občany, převážně místní rozhlas.

„Informativní sms zprávy posíláme našim občanům už zhruba deset let. Lidé tak ihned vědí například, kdy do Senožat přijedou prodejci meruněk, jahod, kdy neordinuje lékařka nebo kdy se koná kulturní akce," nechal se slyšet starosta Senožat Zdeněk Vaněk.

Příklad Senožat tak ukazuje současný trend v informování obyvatel obcí, které využívají toho, že skoro každý už má dnes mobilní telefon.

Lidé se tak ihned dozvědí například o výpadku elektrické energie, hrozících povodních, krupobití, ale rovněž o konání konkrétní sportovní či nějaké společenské akce.

V Senožatech na Humpolecku aktuálně trvale žije 
710 obyvatel. Obec informativní textové zprávy rozesílá na přibližně tři stovky mobilních telefonů. „Stále přicházejí noví lidé a ptají se na registraci služeb, za což jsme jenom rádi," dodal starosta Zdeněk Vaněk.

Zprávy rozesílají 
také v Žirovnici

Pro zkvalitnění informovanosti obyvatel už před několika lety zavedl způsob oznamování pomocí sms v krizových situacích také Městský úřad v Žirovnici. Sms rozesílá například tehdy, dojde-li 
k havarijním stavům v dodávkách elektrické energie, plynu, vody či je v plánu přerušení dodávek vyjmenovaných komodit. Služba funguje pro zákazníky všech českých mobilních operátorů 
a je poskytována všem zaregistrovaným obyvatelům ve stejném rozsahu, a navíc zdarma.

Tento jednoduchý a pohodlný způsob získávání důležitých informací o dění v obci budou moci možná už příští rok využívat i občané v Hořepníku. Tam v minulosti došlo už několikrát, po rozvodnění řeky Trnavy, k lokálním povodním. A právě v důsledku toho místní zastupitelé uvažují o zřízení rozesílání informací pomocí sms zpráv.

„Chtěli bychom tento systém zavést. Aktuálně máme nový bezdrátový rozhlas, kterým poskytujeme občanům informace o dění v obci. Systém textových zpráv bychom chtěli mít zavedený do konce tohoto roku, ale uvidíme, jak se nám to podaří," upozornil starosta Hořepníku Vladimír Kotýnek.

O tom, že sms zpráva je pro varování v nenadálé situaci nebo při informování o kulturní akci ideální kanál, vědí i v Rynárci.

„Tyto služby zatím nevyužíváme. Ale letos v dubnu jsme o systému rozesílání informativních sms zpráv se zastupiteli hovořili. Nyní jsme však ve fázi, že máme na finance takzvaný stop stav, abychom nevyčerpali rozpočet až na dno. Důvod je jednoduchý – nemalé částky jsme letos investovali do vodovodu či oprav chodníků," přiblížil starosta Rynárce Pavel Kopecký.

Systém na Pelhřimovsku nevyužívají například v Pacově či Černovicích. Tam se přiklání ke klasickým formám informovanosti – tedy úřední desce či webu města.