Jak upřesnil starosta Brožek, město Černovice díky dotaci upravilo starý lihovar, který by jinak sloužil jako útočiště bezdomovců. „Máme tam čtyři byty. Dva pro lidi s postižením, dva pro rodiny s dětmi, upřesnil.

Sociální bydlení podle názoru Aleny Kubátové z Havlíčkova Brodu ale jen podporuje obchod s chudobou a vytváření ghet. S tím ale starosta Černovic nesouhlasí. „Gheta u nás máme i bez dotací. Obchod s chudobou si vždy cestu najde. Když sociální bydlení postaví město, budeme vědět, kdo v těch bytech žije a máme kontrolu nad situací,“ zdůraznil.

Podle mluvčího Viléma Frčka ministerstvo podporuje sociální bydlení v několika programech. „Téměř 155 milionů korun tak šlo v celé republice na 21 projektů,“ upřesnil.

Tak vypadá skatepark v Brodě těsně před dokončením.
Skatepark v Brodě otevírá na podzim, vyřádí se tam i milovníci in-line bruslí

Jednou z obcí s dotací přes 11 milionů je obec Křoví na Žďársku. „Připravili jsme stavbu osmi bytů pro lidi přestárlé a osamělé nebo mladé rodiny s dětmi,“ upřesnil starosta Luboš Mencler. Dotaci za víc než 10 milionů dostala také Náměšť nad Oslavou na Třebíčsku na přeměnu domu zámku v sociální byty. „V domě vzniklo osm dvoupokojových bytů s kuchyní a koupelnou. Rekonstrukce stála město přes 18 milionů, přes 12 milionů byla dotace. Rada schválila pravidla za kterých byty město pronajme,“ informoval o podmínkách stavby a pronájmu starosta Vladimír Měrka.

Podle mluvčího ministerstva Frčka sociální byty slouží lidem, kteří mají ztížený přístup k bydlení. „A to z důvodu sociální situace, věku, zdravotního stavu nebo jinak. Dáváme tak těmto lidem šanci získat přijatelné bydlení,“ zdůraznil.

Brod je jedno z mála měst, kde nabízejí městské byty na sílištích k pronájmu. Jinde se jich zbavují.
Městské byty v Havlíčkově Brodě: o volné nájemníci soutěží

Ministerstvo rozdělilo peníze na sociální bydlení nejen městům a obcím, ale také spolkům. Například Sportovní klub Raketa Velká Bíteš na Žďársku se rozhodl s dotací přes 11 milionů proměnit osm bytů, které před třemi lety koupil, na sociální. „Jsme tenisový klub se sociálním programem, do kterého zapojujeme i lidi postižené. Využili jsme možnost nabídnouti sociální bydlení, ale za přísných podmínek,“ zdůraznil předseda Miroslav Olejár.

O podporu sociálního bydlení žádaly i další organizace a spolky. Většina je z Třebíče. Město ale řeší již dlouho sociální problémy s přílivem nepřizpůsobivých Romů. „Spolky jako Sdružení Hrotovicko, Rokytná nebo Naslouchat srdcem, známe a víme že existují. Vv sociální oblasti se angažují. Žádné problémy s nimi nebyly,“ sdělila mluvčí městského úřadu Třebíč Irini Martakidisová.

Dotace na sociální bydlení ministerstvo pro místní rozvoj získalo z podpory Evropské unie. Například Markéta Adamová, místopředsedkyně strany TOP 09 ale varuje. „Dotace mohou být zneužity a nijak to nevymýtí obchod s chudobou. Nabízení podporovaných bytů povede k větší závislosti na státu. Další slabinou je riziko uzavřených lokalit s nájemníky, kteří jsou zadlužení, nedodržují základní pravidla soužití a nepracují.“

Dotaci za 99 milionů dostaly

- Města: Černovice, Hrotovice, Náměšť nad Oslavou, Opatov.
- Obce: Křižánky, Křoví, Věcov, Herálec, Leskovice.

Dotaci za celkem 31 milionů dostaly

- Spolky Trodo, Sdružení Hrotovicko, Spolek Rokytná, SBMN Nosislav, Hobyd z.s., SK Raketa, Naslouchat srdcem pomáhat rozumem.