VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nebuď bílým koněm, varuje učně a studenty třebíčská poradna

Třebíč - Opět po roce se vrací odborní poradci z Občanské poradny v Třebíči mezi studenty středních škol, zejména pak mezi studenty učňovských oborů v Třebíči se vzdělávacím programem Nebuď bílým koněm.

6.10.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Marek Pátek

„Po zkušenostech z minulého roku, kdy byl vzdělávací program poprvé ve školách realizován a setkal se zde s kladným ohlasem nejen ze strany vyučujících, ale především studentů, se pracovníci občanské poradny rozhodli v tomto projektu pokračovat. Na základě zpětné vazby byl původní projekt rozšířen o témata, která studenty nejvíce zajímala. Jednalo se především o téma dědictví dluhů, vliv reklamy," říká ředitelka Občanské poradny v Třebíči Hana Chloupková.

Podnětem pro projekt byla praxe odborných poradců, z níž vyplynulo, že lidé bez vlastních příjmů, mezi které patří i studenti, jsou často zneužívaní k pod-pisu různých úvěrových smluv, půjček, ručení, plné moci a podobně. Vidina rychlého zisku či přívýděl-ku často přivede studenty k podepsání dokumentů, kterým často ani nerozumí, nebo jen částečně. V mnoha případech studenti ani nevědí, jaký dopad jejich neuvážený podpis může mít.

„Mladí lidé zpravidla vůbec netuší, že jedním podpisem například na plné moci, kterou dali téměř neznámé osobě, se mohou dostat do nepředstavitelných dluhů. Do nepříznivé situace se stejně tak mohou dostat i podepsáním takzvané rychlé půjčky například přes internet. Častokrát se jedná o malé půjčené částky, které pak ve finále končí exekucí," popisuje Hana Chloupková.

Interaktivní přednášky srozumitelnou formou poskytují mladým lidem infor-mace o důležitosti pečlivého uvážení svého jednání v sou-vislosti s podpisem různých dokumentů a smluv. Studenti dostanou i návod, jak postupovat v konkrétních situacích. Příklady z praxe jsou doplněny různými soutěžemi, krátkými videošoty, nechybí ani prostor pro dotazy. Studenti obdrží také letáčky s informacemi a varováním před riziky. V rámci vzdělávacího programu bude uspořádáno 15 přednášek pro 300 studentů.

Odborníci upozorňují, že bílé koně pachatelé získávají často tak, že je nalákají na pracovní příležitost. Důvěřiví lidé pod vidinou práce sdělí na dálku své osobní údaje a číslo svého bankovního účtu a mohou být zneužiti k takzvanému praní špinavých peněz.

Pracovníci poradny mají zkušenost, že rizikového chování se dopouštějí i oso-by starší, a proto v rámci prevence bude poradna působit i na širokou veřejnost prostřednictvím distribuce letáků a plakátů na veřejných místech. Projekt podpořilo město Třebíč z grantového programu určeného na prevenci kriminality.

Autor: Luděk Mahel

6.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Radek Koten (SPD)

Radek Koten (SPD): lidé májí rádi rádoby mučedníka

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

AKTUALIZUJEME

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Přestože se většina vyslovila kladně, výsledek referenda není závazný

Velké Meziříčí – Spolu s volbami do poslanecké sněmovny bylo v sobotu ve 14 hodin ukončeno také referendum ve Velkém Meziříčí. Lidé v něm rozhodovali o osudu Náměstí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení