S iniciativou postavit v Přibyslavi netradiční symbol Vánoc přišla Irena Rezničenková z Poříčí. Jejího nápadu se ochotně ujal umělecký kovář Petr Štáfl z rodiny slavného havlíčkobrodského malíře Otakara Štáfla. Jak autor betlému zdůraznil, jde o vytvoření umělecky hodnotného díla, na jehož tvorbě se vystřídají pouze přibyslavští řemeslníci.

Svatou rodinu z kovu vykoval právě Petr Štáfl. Nechybí ani kovový Ježíšek uložený do dřevěných jeslí, jejichž autorem je truhlář Bohumír Janáček. Chlév postavil tesař Petr Málek, trámy spojil bez hřebíků metodou čepování a dřevěných kolíků. Nad chlévem se šindelovou střechou září přes dva metry dlouhá kometa, rovněž z kovu. Její střed ve tvaru oka vytavila přibyslavská sklárna Valner Glass.

Proměna knihovny ve Ždírci.
Ve Ždírci modernizují knihovnu. Podívejte, jak se proměňuje

Zajímavá stavba na náměstí zaujala Danu Markovou z Havlíčkova Brodu. „V Přibyslavi máme pohřbené příbuzné, jezdíme sem každý rok a projdu se pak po městě. Ten betlém je hodně zvláštní,” poznamenala návštěvnice.

Zdroj: Deník/Štěpánka Saadouni

Náklady na zhotovení betlému činily asi tři sta tisíc korun. Přibyslavský betlém má šanci zapsat se mezi významné české a moravské nechrámové stavby. Je jedním z mála, kde figury nejsou ze dřeva nebo ze slámy jako například betlém v Petrkově na Havlíčkobrodsku.

V Česku od roku 1990 působí Sdružení přátel betlémů, které od roku 1995 patří do Světové asociace betlemářů.