„Brusle i ostatní věci ze ztrát a nálezů, které zbyly po demontování kluziště, si zatím nikdo nevyzvedl,“ informovala Aneta Hrdličková z radnice. Ztráty a nálezy přitom může veřejnost vyzvedávat ve všední dni od osmi hodin do dvou odpoledne, v pondělí a ve středu je otevírací doba prodloužena až do pěti.

Zajímavé věci občas zůstanou také v autobusech. „Naši řidiči našli například hudební nástroje jako klarinet, kytaru nebo saxofon či osobní věci jako zubní náhradu nebo měřič krevního tlaku,“ řekl mluvčí dopravce ICOM transport Ondřej Vítů.

Většina věcí, kde převládají peněženky, zavazadla, čepice a mobilní telefony, se dostane k majitelům. „Asi nejkurióznějším nálezem bylo 190 tisíc korun v hotovosti, které byly pohozené ve smotané igelitové tašce mezi sedadly,“ vzpomněl Vítů na známý případ, kdy se i o tento nález majitel přihlásil. Úsměvné pak bylo, když se jindy v autobuse nalezená peněženka s doklady dostala domů dříve než její majitel.

I ve vlacích se nejčastěji ztrácí peněženky a mobilní telefony. Ale nejen ty. „Z méně běžných předmětů jsme v poslední době ve vlacích na Vysočině našli například ukulele, kytaru, saxofon, golfový kočárek, jízdní kolo, klíče od auta, skateboard, obraz nebo třeba také kouřovod do komína,“ vyjmenoval Petr Pošta z tiskového oddělení Českých drah.

Zapomenuté věci jsou evidované na portálu eztraty.cz. Také se shromažďují ve stanicích v okresních městech a pokud si je nikdo nevyzvedne, po dvou měsících končí na radnicích. „Majitelům se vrátí zhruba dvě třetiny nálezů,“ dodal Pošta.

Naopak divadelní prostředí kuriózním nálezům nijak nenahrává. „Pokud se v hledišti nalezne po představení něco jiného než odpadky, jsou to většinou drobné části oblečení a doplňků. Našel se už i prstýnek nebo řetízek,“ řekla Mirka Kvíčalová z Horáckého divadla Jihlava. „Málokdy se stane, že si zapomenuté věci diváci vyzvednou,“ doplnila.