Nikdo v srpnu 1955 v stavebním hemžení netušil, kolik slávy a radosti ze zlatých hokejových titulů bude sportoviště nadělovat fanouškům celá desetiletí. „Stavělo se od září 1954. Národní výbor s komunisty hlídali termíny. Stavělo se rychle a stadion slavnostně zahájil provoz poslední den roku 1955 právě na Silvestra,“ připomněl svého času mistr Pozemních staveb Jihlava Miroslav Pokoj. Uvedl, že hodně práce odvedli brigádníci a jihlavští sportovci. Ti chodili pracovat zadarmo. Že to dělají pro sebe a náhradu si vyberou v bruslení zdarma. „Místní chodili pořád koukat, jak stavba roste, až jsme je museli vyhánět. Asi se nemohli dočkat svého stadionu,“ zavzpomínal mistr.

Současníci kroutí hlavami při zmínce o potrubí, kterým ze sousedního pivovaru proudila do zimního stadionu jako chladicí médium solanka z pivovarské chladírny. Nebo jak zemědělci z Jihlavska zachraňovali hokejovou sezonu tím, že ledařům vozili ze svých skladů hektolitry čpavku do nádrží chladicího systému. I pochmurné děje se na zimním stadionu odehrávaly. Jedno neštěstí si vzalo lidské životy. V prosinci 1965 při utkání se Slovanem Bratislava se zřítila jedna z tribun. Dva lidé zemřeli a dvacet bylo zraněno.

Alfred Habermann rok studoval v Německu. Na na Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Stuttgart je třináct varhan, různé druhy.
Bude to unikát, plánuje muž z Vysokých Studnic. Na nové varhany shání miliony

Dnes hala, po jejíž ledové ploše se desítky let proháněly idoly československého hokeje, čeká na termín, kdy půjde k zemi.

Objevily se spekulace o prodloužení provozu na další tři roky, ale statik to zakázal pro havarijní stav střechy.

Ve hře je Horácká aréna, která má být jedinečným sportovním, ale i kulturním centrem celé západní Moravy. Ledové plochy, sportovní sály, haly, tělocvičny, krytá sportoviště, ale i koncertní sály, jeviště, výstavní síně… Podle architektů by celý objekt měl měnit barvy jako chameleon podle toho, odkud se na něj díváme.

Nabídky pěti dodavatelů, kteří se ucházejí o výstavbu multifunkční Horácké arény, jsou na stole. Město původně vypsalo soutěž s limitem 1,4 miliardy korun. Dodavatelé mají představu od 1,9 do 2,25 miliardy. Posun k řešení by mohlo projednat zastupitelstvo 23. srpna.

Stanislav Jelínek