Přípravy na lyžařskou sezonu jsou na Jihlavsku oproti minulým letům o něco pozadu, může za to nadprůměrně teplé listopadové a prosincové počasí.

Na sjezdovce na jihlavském Šacberku v úterý dopoledne leželo kolem pěti centimetrů technického sněhu. Jeho výroba tam začala v úterý ve tři hodiny v noci, kdy teplota klesla na minus 2,7 stupně Celsia. Děla se zastavila až během úterního dopoledne.

„Jeli jsme tak na padesát procent. Jsme rádi, že konečně přišly první větší mrazy, které dovolily výrobu sněhu. Dosud tady bylo teplotní minimum minus 1,6 stupně, což je málo," řekl v úterý správce sjezdovky na Šacberku Pavel Havlíček a uvedl, že noc na středu by měla být pro výrobu zásoby technického sněhu ještě příhodnější.

„Snad to vyjde. Má se vyjasnit a teplota má klesnout více. V noci bychom tedy měli jet na sto procent. Ve středu ráno by mohlo na sjezdovce ležet i o deset centimetrů sněhu více," odhadl v úterý Havlíček.

Další předpověď počasí už ale není tak příznivá. „Podle toho, co slibují meteorologové, bude možné zasněžovat zřejmě ještě v noci na čtvrtek a pak už asi ne. Uvidíme, jak se bude dál vyvíjet počasí. Zatím vůbec netuším, kdy bychom mohli areál otevřít," informoval Havlíček.

Oproti loňskému roku mají přípravy na zimní sezonu na Šacberku mírné zpoždění. Loni zde zasněžování spustili už na konci listopadu a asi tři dny vyráběli technický sníh do zásoby. Ten vydržel i v dalších dnech, po dalším zasněžování se areál na Šacberku podařilo zprovoznit během prosince. První lyžaři si svah vyzkoušeli ještě před Vánocemi.

„Letošní počasí je rekordní v tom, že máme devátého prosince, a ještě pořádně nemrzlo ani nesněžilo. Uvidíme, co dalšího přinesou další dny," dodal Havlíček.

Výrobu technického sněhu na začátku týdne zahájili také na sjezdovce na Čeřínku nedaleko Jihlavy.

„Na nic jsme nečekali a hned, jak to podmínky dovolily, jsme začali vyrábět technický sníh. Každý den je pro nás dobrý," řekl provozovatel sjezdovky na Čeřínku Vladimír Mátl. Děla na výrobu technického sněhu na Čeřínku spustili už v pondělí večer a v provozu byla nepřetržitě až do úterního dopoledne.

„Chceme si vyrobit dostatek technického sněhu do zásoby. Doufáme, že sníh tentokrát vydrží a neroztaje, jak už se nám také párkrát stalo. Budeme zasněžovat zřejmě ještě dvě následující noci. Na zasněžení celého kopce to asi stačit nebude," doplnil Mátl.

Na Čeřínku na loňskou lyžařskou sezonu nevzpomínají v dobrém. Šlo totiž o jednu z nejhorších zim, finanční ztráty šly do statisíců. Sjezdovka byla v provozu rekordně krátkou dobu a zavítalo na ni málo lyžařů. Zasněžování je v těchto dnech aktuální také na sjezdovce v Lukách nad Jihlavou. „V noci na úterý jsme technický sníh nevyráběli, v Lukách na to zatím podmínky nebyly. Ale v noci na středu by to mělo vyjít," nastínila včera odpoledne Magda Vaňková, která má na starost areály v Lukách nad Jihlavou a na Křemešníku.

ZUZANA MUSILOVÁ