Na dvou místech Jihlavska zavlaje v úterý premiérově tibetská vlajka.

Také letos se 10. března uskuteční akce Vlajka pro Tibet, která je výrazem podpory obyvatelům tohoto koutu světa. Tibet od konce padesátých let bojuje za nezávislost a svobodu. Tibetské povstání proti Čínské lidové republice, jejíž součástí Tibet zůstává, začalo právě 10. března 1959.

Na Jihlavsku se k mezinárodní kampani Vlajka pro Tibet přihlásilo letos šest měst a obcí. A mohlo jich být i víc.

Občanské sdružení Lungta, které v Česku kampaň organizuje, vyzvalo znovu všechny obce, aby se připojily. Ve Velkém Beranově, kde se po loňských volbách zcela vyměnilo vedení radnice, se výzva dostala až na jednání rady. „Jenže to bylo všechno narychlo. Tibetskou vlajku nemáme a usoudili jsme, že ji do 10. března neseženeme. Takže se připojíme možná až v příštím roce," popsal situaci nový velkoberanovský starosta Ján Plevčík. „Myšlenku podporujeme, jsme pro svobodu všude," dodal.

Osobní iniciativa nové starostky

V podobné situaci se už před rokem ocitla Vyskytná nad Jihlavou. Také tam měli radní chuť a vůli zájmy Tibetu symbolicky podpořit, ale do 10. března tibetskou vlajku nesehnali. „Takže nás čeká premiéra až letos. Vlajku vyvěsím hned ráno," poznamenal starosta Vyskytné Petr Böhm.

Vlajka, na níž je zobrazena bílá zasněžená hora, na jejímž vrcholku září žluté slunce, zavlaje poprvé i ve Větrném Jeníkově, kde nápad prosadila nově zvolená starostka Martina Lisová. „Byla to moje iniciativa, zastupitelé ji podpořili. Zájmy Tibetu vnímám velmi osobně, i naše země má svoje zkušenosti s bojem za svobodu, podpora těmto zájmům je důležitá," podělila se o svoje stanovisko Lisová.

Ve Větrném Jeníkově se rozhodli s předstihem, takže si vlajku úspěšně opatřili. Na druhé straně nepostupovali Jeníkovští asi úplně bezchybně při registraci měst a obcí, což způsobilo, že jméno druhého nejmenšího městyse na Jihlavsku na celostátních seznamech občanského sdružení Lungta na konci minulého týdne nefigurovalo.

V Jihlavě, kde dosud vlála na radnici tibetská vlajka osmkrát, ve Vysokých Studnicích (šestkrát) a v Brtnici (čtyřikrát), má už kampaň zavedenou tradici, přesto i tam bude mít úterý v jistém směru premiérovou podobu.

V čele těchto tří radnic totiž po loňských volbách stanuli zcela noví lidé. „Pro mě osobně bude úterní vyvěšování tibetské vlajky premiérou v nové roli, ale navazuji na už zavedenou tradici. K boji proti bezpráví máme u nás v Brtnici jednoznačné stanovisko. Akorát mě trochu mrzí, že je nás na Jihlavsku pořád tak málo," vzkázala z Brtnice starostka Miroslava Švaříčková.

Přesto je přírůstek dvou letošních nováčků nadějí. Za celou historii kampaně Vlajka pro Tibet odpadla naopak pouze Telč, která se připojila v letech 2007 a 2008, a poté už ne.

Úplně poprvé na Jihlavsku vyvěsili tibetskou vlajku v Polné. Tam se do kampaně připojili už při jejím třetím ročníku v roce 1998. Pak měli Polenští nějaké přestávky, letos vyvěsí oficiální vlajku tibetské exilové vlády pošesté. „Je to událost, která má svůj náboj, proto ji opakovaně podporujeme, je to pro dobrou věc," poznamenal starosta Polné Jindřich Skočdopole.

Česká republika se k mezinárodní kampani Vlajka pro Tibet připojuje pravidelně od roku 1996, v loňském roce kampaň v ČR podpořilo vyvěšením tibetské vlajky na budově úřadu 601 obcí, měst, městských částí, magistrátů, krajů. Součástí akce Vlajka pro Tibet je také festival ProTibet 2015, k němuž se letos připojila Jihlava. V rámci festivalu budou ve dnech 30. a 31. března promítnuty v jihlavském kině Dukla tři filmy, a sice Bez mrknutí, Slova mého dokonalého učitele a Goodbye Tibet. Výtěžek z promítání, konkrétně se bude jednat o šedesát procent ze vstupného ve výši 80 korun, bude věnován na kvalitní stravu, vzdělání a lékařskou péči mnichů v klášteře Diskit. Vlajku pro Tibet vyvěsí vedle radnic i nejrůznější školy. Z Jihlavska se nepřihlásila žádná, na seznamu ale figuruje několik škol z Havlíčkobrodska a Žďárska.