Přelom roku 
bude tradičně patřit pohy
bu, konkrétně silvestrovským nebo novoročním výšlapům. Na Jihlavsku je jich na výběr hned několik.

Už loni si na Brtnicku svou premiéru odbyl výšlap k loveckému zámečku Aleje v lesích mezi Stonařovem, Jestřebím, Kněžicemi a Brtnicí.

„Loňský ročník se nad očekávání vydařil, mile nás překvapila účast několika stovek lidí. Letošní ročník se opět koná 31. prosince a připravili jsme si několik novinek," řekl jeden z organizátorů, stonařovský místostarosta Ivan Šulc.
Prohlídku zámečku letos zpestří výklad bývalého foř-
ta z Alejí Vladislava Bureše 
a výstava fotografií tematicky věnovaná zámečku.

„Zájemci nově dostanou pamětní razítko a k dispozici budou tabulky s listy papíru, kam budou lidé zaznamenávat svoji účast. Hromadný sraz u zámečku je v plánu okolo poledne," doplnil Šulc.
Na Aleje se chystají lidé 
z Brtnice, Stonařova, Jestřebí a dalších obcí z okolí.
Tisíce lidí tradičně na přelomu roku zdolávají Javořici, tedy nejvyšší kopec Českomoravské vrchoviny s výškou 837 metrů nad mořem.

Oficiální výstup od roku 1998 připadá přímo na Silvestra. „Letos si lidé mohou zakoupit dřevěnou turistickou známku s motivem Javořice. Pokud bude zájem, budeme známku prodávat i v dalších letech. V nabídce bude také Studenský knoflík a Novoroční čtyřlístek," uvedl za pořadatele Vladimír Mazal 
z Klubu českých turistů Telč.
Hlavní trasou pochodu je ta ze Studené a zpátky. Na Javořici ale chodí i lidé z Mrákotína, Světlé, Řásné, Býkovce, Nové Vsi či Telče.

Cíl na vrcholu kopce je mezi dvanáctou a patnáctou hodinou. Novoroční přípitek má svůj vyhrazený čas ve 12.30. Výstup je připomínkou odkazu spisovatelky Vlasty Javořické, vlastním jménem Marie Zezulkové, která žila ve Studené.
Turistickou známku, tento-krát s motivem jelena, si lidé letos mohou odnést také z letošního silvestrovského výstupu k Jelenovi na Jelení hoře u Hodic. Výšlap na nejvyšší kopec v katastru obce se koná od roku 2011. Nápad se zrodil 
v hlavách hodických hasičů poté, co na kopci instalovali na nejvýše položeném místě dřevěnou sochu jelena.

Sedlejovští si na Silvestra tradičně vyšlápnou na kopec Homolka. Lidé z Třeště a okolí na přelomu roku zase tradičně vyráží na Špičák. Jihlavští se na Nový rok scházejí u torza rozhledny na Šacberku.

ZUZANA MUSILOVÁ