Před dvěma týdny ekologičtí aktivisté na jihlavskou radnici doručili návrh na konání referenda o odpadech.
To by se mělo uskutečnit spolu s podzimními komunálními volbami a mělo by se v něm rozhodovat o zákazu veškerých aktivit vedoucích k vybudování spalovny neboli zařízení na energetické využití komunálního odpadu. Jenže návrh se úředníkům jihlavského magistrátu nelíbí a tak ho aktivistům vracejí zpět. „Úředníci Magistrátu města Jihlavy přezkoumali v řádném termínu předložené dokumenty, zda vyhovují podmínkám stanovených zákonem. Zjistili, že návrh na konání referenda nepodpořil požadovaný počet oprávněných voličů. Dále bylo konstatováno, že přípravný výbor nedostatečně stanovil náklady spojené s realizací rozhodnutí referenda," vyjádřil se mluvčí radnice Radek Tulis.
Úřad proto podle něj musel v souladu se zákonem předkladatelům vrátit návrh k doplnění. Tajemník magistrátu Lubomír Dohnal o tomto stanovisku informoval na úterní pracovní schůzce iniciátory referenda, kteří nyní mají na odstranění nedostatků 21 dnů. „Celý proces přípravy referenda je přesně vymezen zákonem. Při kontrole podpisových archů jsme zjistili, že předkladatelům chybí 113 podpisů, které musí doplnit," uvedl Lubomír Dohnal.
Podle Českého statistického úřadu bylo v Jihlavě k 1. 1. 2014 celkem 41 845 osob oprávněných volit. Vyhlášení referenda musí podpisem podpořit nejméně deset procent voličů, tedy 4 184 lidí. „I když aktivisté na radnici přinesli více podpisů, v registru obyvatel bylo nalezeno pouze 4.051 osob. Kontrola prokázala, že 375 podepsaných osob se v registru nevyskytuje, 142 osob je na podpisových arších duplicitně a 3 osoby nemají požadovaný věk," přiblížil Tulis.
„Je to tak, magistrát prošel náš návrh a našel podpisy nečitelné nebo duplicitní. Podpisy doplníme, je to pro nás otázka chvilky, tak dvě hodinky sbírání. Nebude to problém, návrh doplníme a do konce týdne dodáme," vyjádřil se za iniciátory referenda Matěj Man.
Přípravný výbor byl rovněž vyzván k doplnění svého hodnocení ekonomických dopadů výsledků referenda ve všech třech položených otázkách. Ze zákona musí návrh obsahovat i zdůvodnění a odhad nákladů spojených s realizací rozhodnutí přijatého v referendu a způsob jejich úhrady z rozpočtu města. V dokumentu jsou však například uváděny neexistující rozpočtové kapitoly nebo není zcela zřejmé, na základě jakých podkladů došlo k odhadu nákladů a jaké kroky a s tím spojené výdaje by v budoucnu měl magistrát podnikat, aby splnil výsledky referenda.
Radnice považuje referendum za zbytečné i proto, že iniciátoři v referendu požadují zavedení aktivit, které ale magistrát už vyvíjí. Jde například o motivační program, který obyvatelům umožňuje platit menší poplatek za svoz odpadu, pokud jej třídí.
DANA KŘÍŽKOVÁ