Alespoň to vyplývá z aktuálního průzkumu, který exkluzivně pro Deník provedla společnost SANEP. Podle tohoto průzkumu by voliči obou zmíněných pravicových stran nejspíš dali hlasy Babišovu hnutí ANO. Do zastupitelstva Vysočiny by se podle červencového průzkumu společnosti SANEP s jistotou dostali také sociální demokraté, komunisté, lidovci a politici sdružení v uskupení Pro Vysočinu. Krajské volby se budou konat příští rok na podzim.

„Naše výchozí pozice není jednoduchá. Naštěstí podobně jako v komunálních volbách i v krajských volbách mají voliči pořád reálnou možnost posuzovat kandidátky volebních stran přímo podle kvality konkrétních kandidátů. Jsem přesvědčen, že my kandidátku ODS na Vysočině obsadíme kvalitními, zkušenými a poctivými lidmi," zhodnotil výsledky průzkumu předseda regionálního sdružení ODS na Vysočině Miloš Vystrčil. Dodal, že věří, že výběr osobností na kandidátku pro krajské volby vezmou v úvahu. „A že uspějeme mnohem lépe, než to dnes vypadá," podotkl Vystrčil.

Martin Sedlák, předseda vysočinské krajské organizace TOP 09, prý volební průzkumy nechce nijak hodnotit. „Do krajských voleb půjdeme s cílem obhájit a případně získat více hlasů než v těch minulých. Volební průzkumy vůbec nehodnotím. Je průzkum a průzkum, záleží na tom, kdo ho zadává a kdo ho zpracovává. Všechno nakonec může dopadnout úplně jinak. Volby budou až za rok," nechtěl se Sedlák nechat vyvést z míry nelichotivým výsledkem červencového průzkumu. Ten TOP 09 přisoudil zisk 4,3 procenta hlasu voličů, což by pro vstup do krajského zastupitelstva nestačilo, protože je nutné, aby daný subjekt získal alespoň pět procent hlasů.

TOP 09 a Starostové pro Vysočinu přitom na hraně volitelnosti balancovali už v uplynulých krajských volbách v říjnu 2012, kdy jim voliči na Vysočině odevzdali 5,05 procenta hlasů.

Oproti TOP 09, která v minulých krajských volbách skončila těsně nad pětiprocentní uzavírací klauzulí pro vstup do pětačtyřicetičlenného krajského zastupitelstva, na tom byla v roce 2012 v krajských volbách mnohem lépe právě ODS. Na Vysočině tehdy obdržela od voličů 10,29 procenta hlasů. V aktuálním červencovém průzkumu společnosti SANEP by občanským demokratům dala svůj hlas jen polovina tehdejších voličů. Podle průzkumu by to bylo 5,2 procenta odevzdaných hlasů.

Recept, jak předejít takovému volebnímu debaklu, vidí Miloš Vystrčil v tom, že občanští demokraté lidem připomenou, co pro Vysočinu v tomto volebním období vykonali. Musí prý přesvědčit voliče, že občanští demokraté odvedli pro rozvoj Vysočiny kus dobré konstruktivní i kontrolní práce. A to podle Vystrčila není vše. „V oblasti regionálního rozvoje jsme prosazovali pouze realistické a udržitelné projekty a varovali před zbytečným plýtváním penězi. V oblasti dopravy dlouhodobě voláme po větší transparentnosti hospodaření krajské správy a údržby silnic. V oblasti školství jsme po předchozích zkušenostech v některých případech varovali před unáhleným slučováním," nastínil Vystrčil některé oblasti regionální politiky, na kterých by mohla ODS stavět svou předvolební kampaň do krajských voleb v příštím roce.

Relativně spokojení mohou být sociální demokraté, kterým průzkum z minulého měsíce přisoudil vítěznou pozici se ziskem 22,9 procenta hlasů. I přes jasné vítězství v průzkumu je to o zhruba sedm procent míň hlasů, než kolik jich ČSSD reálně obdržela ve volbách do vysočinského zastupitelstva v říjnu 2012. Přesto výsledek průzkumu sociální demokraty na Vysočině potěšil. „Výsledek je to krásný, ale nelze se na něj ohlížet více než patnáct měsíců před volbami. Důležité bude, aby tento výsledek – nebo i lepší – naše strana získala ve volbách 
a mohla znovu sestavovat Radu Kraje Vysočina," prohlásil Miloš Uchytil, zastupující místopředseda strany z okresního výboru ČSSD v Havlíčkově Brodě.

Devítičlenná Rada Kraje Vysočina je nyní jednobarevná, tedy složená výhradně ze zástupců sociální demokracie. To se mohlo stát po minulých krajských volbách díky tomu, že sociální demokracii při volbě rady v zastupitelstvu kraje podpořili komunisté. Ti totiž na Vysočině v říjnu 2012 skončili na druhém místě se ziskem téměř dvaceti procent platných hlasů voličů. I červencový průzkum jim přisuzuje druhou příčku, a to se ziskem 16,5 procenta hlasů.

„Těší nás to. Podle toho průzkumu je evidentní, že posledních osm let vzájemné spolupráce s ČSSD ve vedení kraje bylo pozitivní. Je vidět, že lidé tuto spolupráci kvitují a chtějí opětovně podpořit strany, které se snažily vždy pro Kraj Vysočina přinést něco dobrého a odváděly kvalitní práci," okomentoval výsledek průzkumu Zdeněk Dobrý, místopředseda krajského výboru KSČM.

Průzkum volebních preferencí pro krajské volby na Vysočině prováděla společnost SANEP v druhé polovině července letošního roku na reprezentativním vzorku obyvatel kraje. Průzkumu se zúčastnilo 481 respondentů.

Průzkum volebních preferencí pro krajské volby na Vysočině.