Dvě nové dřevěné stavby se šindelovou střechou se budou využívat například pro pořádání různých akcí, k odpočinku, případně k přespání nebo poslouží jako zázemí pro organizátory.
„Stavby, sítě, terénní úpravy, nové oplocení, to všechno je hotové. Chybí už jen dodělat ohniště s posezením u kamenné zídky. Ještě musí povyrůst tráva, aby se po ní dalo chodit. První akcí, která se v nových prostorách uskuteční, bude Pohádkový Roštejn ve dnech 9. a 10. června. Část programu se odehraje na hradním nádvoří a část před hradem," řekla kastelánka Zdeňka Vaníčková s tím, že další akce, jako jsou koncerty a divadelní představení, jsou v jednání.

Původní zahrada

Zastřešené stavby a okolní plochy mohou turisté využívat k odpočinku, posezení nebo i k přespání. „Hodí se to v případě, že je zrovna hrad uzavřen, například v pondělí, nebo když se tu koná nějaká soukromá akce. Dokonce se tam dá i přespat, několik trempů už tu spalo," dodala kastelánka.
Nově upravený prostor před hradem původně sloužil jako hospodářské zázemí pro obyvatele hradu. To bylo zhruba před sto padesáti lety, kdy telčské panství, včetně hradu Roštejna, vlastnil hrabě Leopold Podstatský z Lichtenštejna. „Na místě dnešního parkoviště stály stodoly a stáje, u vjezdu do hradu bývala kuželna. Dále se nacházela zahrada se záhony. Stromy v té době nebyly vzrostlé, dalo se tu něco pěstovat. Hospodářské budovy byly srovnány se zemí v 30. letech 20. století, zahrada od té doby pustla, kamenné zídky okolo zahrady se začaly rozpadat," vysvětlila Vaníčková. A doplnila, že dnešní oplocení kopíruje to dřívější. Řemeslníci obnovili i některé původní sloupy.

Samotný hrad Roštejn byl po devastujícím požáru v roce 1915 víceméně neobydlený, a také velmi zničený. Přístupná byla pouze věž a myslivna vedle vstupní brány do hradu, kde je nyní byt kastelána. Na hradě žil jen hajný, kterého pak v 50. letech minulého století vystřídal hospodský. Hrad se začal postupně opravovat od 50. let.
„Hrad v 50. letech změnil majitele, ze státních lesů přešel pod město Třešť, o něco později pod Jihlavu. Třešťská Jednota tu měla hospodu, kam chodili trampové. Ti si na zpustlé zahradě před hradem, kterou nikdo nevyužíval, v šedesátých letech načerno postavili chatičku, kam pak jezdili. Chata nakonec zůstala opuštěná, léta chátrala a šla v roce 2008 k zemi," přiblížila zajímavou historii místa kastelánka.

Zahradu poté začal udržovat manžel kastelánky Karel Vaníček. Prostory, které byly víceméně provizorní, se pak začaly částečně využívat pro různé akce a podobně.

ZUZANA MUSILOVÁ