„Muž byl tehdy pod vlivem alkoholu. Jeho chování bylo důsledkem nespokojenosti se situací kolem jeho bydliště s hlasitou hudbou,“ uvedl k činu šéf třebíčských žalobců Jaroslav Nemeškal. Událost se stala v ulici Bří Lohnických 2. července kolem půl jedenácté večer v prostorách Hospůdky Na Ranči.

Muž s iniciály J. P. do podniku přišel s mačetou dlouhou pětašedesát centimetrů a čepelí osmačtyřicet centimetrů v době, kdy se tam konala soukromá oslava narozenin. Před sedícími a tančícími hosty na venkovní vyvýšené terase začal sekat mačetou do hrajícího hudebního reproduktoru. Jeho majiteli tím způsobil škodu asi čtyřiadvacet tisíc korun.

Pátrání po nezvěstném seniorovi u vodní nádrže Markovka nedaleko Kožichovic u Třebíče
Měsíc po záhadném zmizení důchodce ze Starče. Policie stále prohledává Markovku

Muž byl nakonec obviněn z výtržnictví a poškozování cizí věci. Kauzou se zabýval Okresní soud v Třebíči. Ten obžalovaného nakonec uznal vinným a jako trest mu uložil patnáctitisícový peněžitý trest. Mačeta, s níž na hosty oslavy zaútočil, propadla státu. Třebíčský soud majitele zničeného reproduktoru s jeho nároky odkázal na řízení ve věcech občanskoprávních.

Soud snížil peněžitý trest

Kauza se dostala ještě ke Krajskému soudu v Brně, který o náhradě škody rozhodl jinak. „Odvolací soud napadený rozsudek soudu I. stupně zrušil ve výroku o náhradě škody, a rozhodl, že obžalovaný musí nahradit poškozenému majetkovou škodu ve výši necelých deset tisíc korun. Jinak zůstal rozsudek nezměněn,“ uvedla mluvčí brněnského soudu Klára Belkovová.

Soud se konal prostřednictvím videokonference z vazební věznice.
Zloděje, kterého chytil a zmlátil majitel domu v Třebíči, poslal soud do vězení

Kolem Hospůdky Na Ranči se měl před lety podnikatelsky angažovat zavražděný brněnský politik Aleš Vytopil. Ten byl zavražděn v roce 2011. Podnik se pak ocitl v exekuci. Podle starostky Hrotovic je ale podnik už asi dva roky zavřený. „Událost s mačetou, o níž toho moc nevím, se musela stát v době, kdy je podnik pro veřejnost zavřený. Majitel ho tehdy zřejmě pronajal na soukromou akci,“ uvedla Hana Škodová.

Kauze se v minulosti věnoval i Deník.