S malými škůdci, kteří dokáží výrazně poničit úrodu, doslova svádí boj jak zemědělské podniky, tak i drobní zahrádkáři.

„Nad běžnou míru se mšice vyskytovaly v máku. Ošetřili jsme ho hned na počátku výskytu, a zamezili tak dalšímu šíření, ale kdyby se to zanedbalo, mělo by to negativní vliv na úrodu. U ostatních komodit, tedy jetelovin a travin, nebyl výskyt mšic tak akutní," uvedl pro Deník agronom semenářské společnosti Poros z Nového Rychnova Josef Sova.

Daleko větším problémem je však podle Sovy zvýšený výskyt mšic u sadbových brambor, protože mšice sáním přenášejí virové choroby, které ovlivňují zdravotní stav porostů. Napadené brambory pak často musí být využity například jako konzumní nebo na výrobu škrobu.

Postřiky nezabírají

Důvodem enormního výskytu mšic je letošní mírná zima, kvůli které přezimovaly ve větší míře, než bývá obvyklé. „Nyní jim navíc vyhovuje teplejší a vlhčí počasí," dodal agronom Sova.

Hodně mšic je letos rovněž na ovocných stromech a také okrasných rostlinách, potíže proto mají i zahrádkáři a pěstitelé květin. Drobní škůdci sají z rostlin šťávy, a tak poškozují jejich růst a způsobují deformace.

Společnost Poros provozuje maloobchod, ve kterém prodává i přípravky na ochranu rostlin. Už se tam ale setkali se zákazníky, kteří si se mšicemi nevěděli rady. „Byl u nás pán s tím, že má mšice na růžích 
a na okurkách a že použil přípravky na biologické bázi," řekl Sova.

Ty ale bohužel při tak kalamitním výskytu nezabraly, 
a musel se proto vrátit k chemii. S mšicemi bojuje také zahrádkář Radek Brož.

„Nejsou ani tak na zahrádce, jako ve skleníku, hlavně na paprikách. Tam je jich opravdu moc a ani postřik na ně nefunguje," řekl Brož a postěžoval si zároveň na další škůdce – na slimáky.

V případě, kdy nezabírá ani chemický postřik, nezbývá nic jiného než vyzkoušet některé babské rady. „Doporučuje se například postříkat rostliny roztokem z vylouhovaných cigaretových nedopalků. Zabírají také pytlíčky se sušenou levandulí umístěné mezi květináče nebo postřik z rozdrceného česneku," poradila dlouholetá zahrádkářka Marie Sedláková.

Zuzana Rodová