Když se v pondělí Tomáš Vítů z Jihlavy vrátil kolem devatenácté hodiny domů, zjistil, že je jeho obydlí bez proudu. V části města zvané Slunce podle něj elektřina nešla přibližně až do dvaadvacáté hodiny.

Tomáš v tom rozhodně nebyl sám, podle mluvčího společnosti E.ON Vladimíra Váchy se na Vysočině bez proudu kvůli kalamitě ocitlo zhruba pět tisíc domácností.

„Co jsem tak koukal, tak nešlo pouliční osvětlení kolem City Parku a pak také od Brtnické ulice až k Sasovu. Ale Polní ulice prý šla. Já jsem přišel domů v sedm večer, ale nešlo to prý už od pěti. Nějak vyloženě mě to nenaštvalo, ale příjemné to taky není," svěřil se Vítů. „Nezbylo mi nic jiného než si zapálit svíčky a svítit si mobilem. Naštěstí mám notebook, kterému vydrží baterka, tak jsem si pustil alespoň film," dodal.

Podle Váchy výpadky proudu začaly v pondělí kolem šestnácté hodiny. „Nejvíce poruch jsme pak měli mezi osmou a devátou večer. Největší problém je s dostupností poruch v terénu, technici nemají možnost se vůbec k poruchám dostat," přiblížil Vácha. V celé republice, kde E.ON působí, firma zaznamenala asi deset tisíc poruch, z nich polovina byla právě na Vysočině.

Větve padají

K blackoutu dochází ze dvou příčin. První z nich je ta, že voda na drátech namrzne, a tak dojde ke zkratu. Druhou příčinou je mechanické poškození v důsledku pádu větví a stromů na dráty.

E.ON dokonce posílil poruchovou linku. „Dali jsme k dispozici několik desítek zaměstnanců, kteří odbavují hovory na lince, ale bohužel v podobné situaci ani nemá moc smysl na linku volat, ne proto, že se nedovoláte, ale proto, že nejsme schopni zákazníkovi sdělit, kdy bude porucha odstraněna. Děláme maximum pro to, aby byly poruchy co nejdříve odstraněny. V terénu několik set zaměstnanců, co má nohy a ruce, pracuje," informoval Vácha.

Pokud podle něj nejde o kalamitní stav, E.ON dokáže poruchy odstranit v řádech desítek minut, nyní je to však v řádech hodin i dnů.

Na rozdíl od E.ONu Dopravní podnik města Jihlavy žádné komplikace v souvislosti s počasím v trolejbusovém provozu nezaznamenal. „Námrazu se nám daří zvládat. Tím, že linky jezdí v pravidelných intervalech, se námraza nestačí tvořit. Pokud bychom nejezdili, tak by to byl problém, ani přes noc se nic nepřihodilo," řekl v úterý ředitel podniku Josef Vilím.

Vysočinští hasiči se během kalamity ještě nezastavili. Jen za úterní dopoledne si na své konto připsali 165 zásahů. „Od pondělního rána je to tedy necelá pětistovka výjezdů, a pokud započítáme i nedělní výjezdy, pak se dostáváme na těžko uvěřitelných 537 technických pomocí v souvislosti s počasím," vyjádřila se mluvčí hasičů na Vysočině Petra Musilová. Dodala, že hasiči ze silnic odstraňovali stromy a někde i desítky stromů, které bránily provozu.