Leckde pomrzly jahody, rajčata, vinná réva, ovocné stromy i brambory.

„Asi třicet procent vinice pomrzlo. V pátek ráno v půl paté zde byly minus dva stupně. A do toho pak přišel mrazivý opar, když zasvitlo sluníčko, to bylo pro víno to nejhorší," líčil situaci majitel vinice na Sádku Lubomír Lampíř.

Takové pozdní květnové mrazy prý nepamatuje za třicet let, co vinaří. Podle něj to nepamatují ani staří vinaři na Znojemsku od předválečné doby. Škody na vinici odhaduje Lampíř v řádech desítek tisíc korun.

Ze dvaadvacítky tisíc kusů vinné révy mu mráz poškodil kolem šesti až sedmi tisíc. Jak zmínil, únorové holomrazy se na vinohradu výrazně nepodepsaly, zatímco pozdní jarní mráz přinesl vinohradu citelné ztráty. Zhoršit se vše může dalším suchem a zimními mrazy. „Na révě zrovna vyrazila podočka a i ta mráz spálil," poznamenal Lampíř s tím, že takto poškozený keř vinné révy nevydrží jako ostatní třicet či čtyřicet let, ale přestože lístky znovu obrazí, život révy se zkrátí i na pouhé čtyři roky.

Pomrzla i rajčata ve sklenících

Škody nyní sčítají také zahradníci a sadaři na Třebíčsku. „Příroda si se zahradníky opravdu pohrává. Teď tu pro změnu řádí obrovské poryvy větru," okomentovala včerejší dopolední počasí v Horní Lhotici na Náměšťsku Marie Hubálková Matúšů, spolumajitelka Zahrady Matúšů. „Minulý týden tu byly až pětistupňové mrazy. Dokonce i ve fóliovnících a sklenících nám pomrzla všechna rajčata a okurky," uvedla.

Rostliny v jejich zahradnictví chrání před mrazem zakrýváním, ale vzrostlé stromy a keře už takto ochránit nelze. „Kromě okrasných stromů jako jsou katalpy a akáty, postihl mráz i víno, magnólie či rododendrony," doplnila Matúšů.

Stejné potíže zažívali i v Zahradnictví Molnár, jehož spolumajitelka Pavla Molnárová Deníku řekla: „Kdo včas stříkal ovocné stromy proti obalečům, zdaleka nevyhrál. Mráz tady postihl jabloně, ryngle, třešně, ale i angrešty. Kompletně poničené jsou ořešáky a také okrasné stromy katalpy, platany. Mají úplně zčernalé spálené listy. U jehličnanů jsou pomrzlé mladé zelené nárůsty a musí se odstraňovat."

Mrazem mají v zahradnictví zasaženy i nakvetlé rododendrony a azalky, listy magnólií zčernaly. „Také nakvetlé jahody s černou tečkou uprostřed květu jsou známkou, že je zasáhl mráz," konstatovala Molnárová.

Brambory vzal mráz „šmahem"

Naopak v moravskobudějovickém zahradnictví Jiřího Linharta se jim podařilo většinu rostlin ochránit. „Jsme za kopcem a tak mráz u nás tolik neřádil. I když pár řádků brambor, co jsme měli pro sebe, ty mráz zničil," uvedl Jiří Linhart. „Daleko hůř na tom byli na Blížkovicku a obce blíž Znojmu, tam jim pomrzla kukuřice," dodal.

Největším pěstitelem brambor na Třebíčsku je opatovské družstvo ZVOZD Horácko. Jeho předseda Radek Svoboda nad poničenou úrodou dumal: „Prakticky všechny naše plochy jsou mrazem postiženy. Na sto hektarech máme brambory, na půdě o čtyři sta hektarech kukuřici. Obojí mrazy zasáhly. Škody ještě sečtené nemáme. Brambory snad znovu obrostou, všechno bude ale trvat déle."

Také v ZD Dešov mají poničenou úrodu kukuřice, kterou využívají i pro bioplynovou stanici. „Zhruba jedna třetina rostlin kukuřice je zničená. Bude trvat tak čtrnáct dní než znovu obrazí. S nižšími výnosy bude třeba počítat," mínil agronom dešovského družstva František Zvěřina.

Mráz byl rekordní

Nejnižší teplotu k datu 18. května za posledních třicet let zaznamenali nejen na Třebíčsku, ale prakticky na většině meteorologických stanic v naší republice.

Škody napáchané na zemědělských porostech, vinicích a sadech nyní zjišťují pracovníci České pojišťovny. „Naši likvidátoři škody teprve sčítají. Například v sadech to často znamená obejít takřka každý strom," informoval mluvčí České pojišťovny Tomáš Zavoral.