Nezisková společnost Lyžařské Jihlavsko, která se v zimě na Jihlavsku snaží upravovat lyžařské běžecké stopy, pořádá sbírku na pořízení vlastní čtyřkolky s pásy do sněhu.

Získat vlastní stroj pro kvalitní úpravu stop je pro tuto bandu nadšenců prioritní. Pozitivní zprávou je, že Lyžařské Jihlavsko od Nadace ČEZ finanční podporu na pořízení vlastního stroje na úpravu stop ve výši 220 tisíc korun již obdržela. Celkem však na čtyřkolku potřebuje 300 tisíc korun.

„Objednáváme čtyřkolku, která stojí přesně 274 850 korun plus k tomu si necháváme vyrobit stopovací zařízení, které čtyřkolka bude tahat. Jedná se o válec a šablony, které se vyrábějí na Střední škole stavební Jihlava v Heleníně. To bude stát kolem 30 tisíc korun," spočítal za Lyžařské Jihlavsko Milan Koten s tím, že v současné době lidé přispěli asi 19 tisíci korunami.

„Jsme optimisté, věříme, že se nám peníze sesbírat podaří, jinak bychom to nedělali. Povedlo se nám již předjednat první sponzorské dary, ale část peněz stále schází, " dodal Koten.

Mít vlastní zařízení, které bude lyžařské běžecké stopy upravovat například kolem Vysoké, je podle Lyžařského Jihlavska důležité pro kvalitní stopy s ohledem na aktuální sněhovou situaci, která dokáže být na Jihlavsku poměrně rychle proměnlivá. „Doposud jsme velice vděčni za samotnou realizaci úpravy stop Ski areálu Šacberk, nicméně ne vždy bylo možné z důvodu vytíženosti stroje na úpravu stop nebo samotných pracovníků provést úpravu dle našich představ," informoval Koten.

A proč právě čtyřkolka? „Jako ideální volbu zařízení pro úpravu stop považujeme čtyřkolku s pásy do sněhu, která je optimálním řešením mezi lehkostí a finanční dostupností sněžného skútru a výkonem malé rolby. Skútrem by nebylo možné realizovat stopy na bruslení či ekonomicky efektivně realizovat klasické dvoustopy, které jsou při počtu zájemců o běžecké lyžování v okolí Jihlavy a z toho vyplývající vytížeností stop naprostou nutností. A naopak pro rolbu by ve většině případů nebyla dostatečná sněhová pokrývka," dodal Koten.

Možností, jak na čtyřkolku přispět, je hned několik. Podrobné informace zájemci naleznou na webových stránkách lyzarskejihlavsko.cz.