Firma Aikon v čele Milanem Jahodou se rozhodla Třebíčsko opustit. Předsedkyně mikroregionu Horácko Hana Žáková připustila, že důvodem jsou finanční potíže. Podle Milana Jahody je příčin ale víc. „Já prostě čas od času potřebuji změnu a posledních pětadvacet let jsem stále na cestě do neznáma. Čeká mě nová výzva, i když ještě nevím, jaká konkrétně," sdělil.

Smlouva mezi firmou Aikon a mikroregionem měla skončit na konci letošního roku. O dřívějším konci spolupráce se Milan Jahoda zmínil už před několika měsíci. „Přijel na jednání rady mikroregionu. Jednal s námi férově. Už od jara nám bylo jasné, že budeme muset hledat někoho nového," řekla Hana Žáková.

Nyní probíhá výběrové řízení, po kterém by měl být znám nástupce Aikonu. Jisté nyní je, že loď Horácko pod současným provozovatelem vyjede naposledy 30. září. Jestli loď na přehradě zůstane, jisté není.

Milan Jahoda se však přenechání své lodi novému provozovateli nebrání. „Určitě si tady své místo našla a má co nabídnout. Myslím, že velikostně je na tuto přehradu ideální," dodal Milan Jahoda.

Do výběrového řízení se už přihlásil minimálně jeden zájemce. O novém provozovateli by se mělo rozhodnout příští týden.

Nový provozovatel bude muset už 15. října obnovit provoz lodní dopravy na přehradě. Provozovat má také infocentrum v Kramolíně. Za roční nájem budovy žádá mikroregion nejméně padesát tisíc korun.

Rada mikroregionu Horácko však bude podle Žákové vybírat nejen podle ceny, ale také služeb, které bude zájemce schopen návštěvníkům nabídnout. „Chceme, aby se turistický život u přehrady rozvíjel," zdůraznila.