Jak řekl tajemník pelhřimovského městského úřadu Jan Machyán, komisaři byli poučeni, jak by měli osobám s hendikepem vyjít vstříc.

„Samozřejmě není v našich silách, abychom zajistili do všech volebních místností bezbariérový přístup, ale pokud by měl někdo na invalidním vozíku problém se tam dostat, má komise k dispozici přenosnou urnu, kterou může přinést voliči i před volební místnost," popsal Machyán.

Přenosná urna se ale může „podívat" i dál. Pokud by někdo z postižených nemohl přijít odvolit na dané místo, může k němu komisař z daného okrsku přijet až domů. Tuto možnost podle tajemníka při volbách v Pelhřimově využije vždy zhruba desítka lidí.

„Požádat si o návštěvu komise s urnou v místě bydliště mohou zájemci i přímo v den voleb. Na webových stránkách města jsou uvedeny kontakty, na kterých je možné si tuto službu domluvit," pokračoval Jan Machyán.

Komise může navštívit nejen vozíčkáře, ale třeba i nevidomé a špatně vidící voliče. Spousta z nich se ale vydá přímo do volebních místností. I tam by se jim měli komisaři věnovat a nabídnout jim pomocnou ruku.

„Komisař může zrakově postiženému přečíst jednotlivé kandidátky, ale na požádání není oprávněn mu vybrat konkrétní stranu a zakroužkovat kandidáty. S tím mu může pomoci pouze jeho doprovod nebo jakýkoliv jiný volič," upozornil Machyán.

K volbám půjde i předsedkyně pelhřimovské sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých Karla Strejčková, která má sama potíže se zrakem. Volit chodí s již připraveným lístkem z domova. Pokud někdy potřebovala pomoc, třeba s doprovodem k plentě, musela o ni požádat.

„Nikdo mi sám od sebe pomoc nenabídl, musela jsem si o ni říct, ale lidé, kteří dobře vidí, si to často hned neuvědomí," sdělila Karla Strejčková.

Podle ní jsou lístky k letošním krajským volbám špatně natištěny. „Písmo je malé a pro osoby, kteří mají potíže se zrakem, je hůře čitelné, takže je pro nás obtížnější si je důkladně prostudovat," uzavřela Strejčková.