Co se stalo včera, si nepamatuji, ale co jsem zažila jako malá holka na poli za stodolou, na to si ještě vzpomínám. Asi takhle funguje paměť lidí, kteří mají Alzheimerovu chorobu, neurodegenerativní onemocnění mozku, při kterém dochází k postupné demenci.

Ve ždíreckém domově pro seniory, kde žije v současné době zhruba 70 klientů, kteří trpí alzheimerem či jinými demencemi, vzniká v současné době unikátní zahrada paměti. Ta má lidem postiženým chorobou pomoci se vzpomínkami.

„Většina našich klientů měla v minulosti zahrady, kde prožili kus života. Zahrada paměti, která v našem domově vzniká, by jim měla pomoci si vzpomenout," uvedla k projektu Martina Matějková, ředitelka domova.

Klienti budou moci na zahradě relaxovat, pracovat, utrhnout si plody, které zde vyrostou, a vrátit se tak do doby, kdy sami na zahradě pracovali. „Rozšíříme tím prostor klientům. Ze svých pokojů budou moci vyjít na zahradu, kde si odpočinou a budou se moci účastnit speciálních vzpomínkových terapií," upřesnila Matějková.

Kromě toho, že ve Ždírci dokončují v současné době zahradu paměti a spojovací trakt mezi dvěma budovami domova, chystají se také na otevření nové poradny pro lidi trpící Alzheimerovou chorobou.

Původně mělo jít o Alzheimer point, ale nakonec bylo rozhodnuto, že se centrum bude jmenovat jednodušeji. „Název bude Alzheimer poradna Vysočiny a bude to poradenské a kontaktní místo pro lidi trpící touto nemocí a jejich rodiny," poznamenala ředitelka Matějková s tím, že původní název byl pro lidi neuchopitelný, proto ho zjednodušili.

„Centrum se bude otevírat na podzim, až budou v domově hotovy všechny stavební práce. Ty by měly skončit v září," dodala ředitelka. Půjde o jediné poradenské centrum v Kraji Vysočina.

Podle krajského radního Petra Krčála je nutné, aby byla v Kraji Vysočina dokončena síť služeb pro lidi se syndromy demence. Centrum bude zastřešovat péči o lidi s touto chorobou v regionu. „Neznamená to však, že by to nahradilo domovy se zvláštním režimem, které v současnosti zastávají tuto péči a budou zastávat i nadále," vysvětlil radní Petr Krčál.

Zájemci o poradenskou činnost budou mít více možností, jak se k radám specializovaného centra dostat. Ve Ždírci chtějí těžit především z vlastních zkušeností, které s lidmi mají.

„Kromě toho, že lidé budou moci jezdit k nám, budeme sami vyjíždět do rodin. Další formou budou přednášky a školení například v obcích, pečovatelských domech a dalších institucích," poznamenala už dříve k plánům Matějková. K poradenské činnosti proto využijí především stávající pracovníky domova seniorů, kteří zde s lidmi trpícími demencemi různého typu každý den pracují.

„Budeme poskytovat odborné poradenství rodinám. Lidé například dostanou informace o tom, jak se mají k pacientům trpícím touto chorobou chovat, jaké mají používat pomůcky, nebo jak například uzpůsobit bydlení," přiblížila dále Martina Matějková.

Alzheimerova choroba je totiž závažné onemocnění a počet lidí, kteří tímto trpí, je rok od roku vyšší. Jde o onemocnění mozku, při kterém dochází k zániku mozkových buněk a následnému ubývání mozkové hmoty. Jde o onemocnění, jehož riziko vzniku s věkem stoupá. Ve skupině 65 let a výše jsou postižena zhruba tři procenta populace. V České republice nyní touto chorobou trpí asi osmdesát tisíc lidí.