Letošní teplé počasí nástup sklizně urychlilo, někde to může být až o tři týdny oproti prověřeným zvyklostem. „Nepamatuji, aby žně začínaly o takovou dobu dříve,“ přiznal ředitel Okresní agrární komory Jihlava Vlastimil Vaněk, který každoročně monitoruje letní sklizňové práce v rámci celé Vysočiny.

V ZD Biskupice na jihovýchodním okraji třebíčského okresu už mají naplánováno, že začnou sklízet hned první prázdninové pondělí. „Začneme pochopitelně ozimými ječmeny, jichž bychom chtěli hned první týden sklidit z osmdesáti hektarů, počítáme už i s řepkou, plánujeme sklizeň prvních čtyřiceti hektarů,“ přiblížil plány při startu letošních žní předseda ZD Biskupice Radoslav Kunce. „Předpověď počasí je příznivá, věřím, že vydrží,“ dodal.

Podle něho letošní úrodě významně pomohly květnové srážky, v Biskupicích naměřili šedesátimilimetrový srážkový úhrn za zmíněný měsíc. „Loni u nás první kombajn vyjel na pole už 26. června, ale letos půjde zřejmě o celkový posun začátku žní,“ odhadoval Kunce.

Simulovaný zásah u dopravní nehody vlaku s osobního automobilu.
OBRAZEM: V Pelhřimově simulovali dopravní nehodu vlaku

Podle ředitele úřadu Okresní agrární komory v Třebíči Karla Coufala v minulých dnech už v oblasti sousedící s jižní Moravou zkoušeli pěstitelé do polí s ozimým ječmenem vyjet. Většinou zjistili, že žně skutečně mohou začít. „Posun začátku žní někde bude, ale ne všude se bude jednat o třítýdenní rozdíl oproti minulým rokům,“ brzdil přehnaný optimismus.

Podobně odhaduje začátek letošních žní i vedoucí úseku rostlinné výroby a místopředseda představenstva v ZOD Hořice na Pelhřimovsku Josef Zach. Společnost hospodaří v lokalitě, kde každoročně začínají žně ve srovnání s ostatními pěstiteli na Pelhřimovsku dříve. „Ozimy začneme sklízet zřejmě už počátkem července, ale celkově vidím posun začátku žní spíš tak o týden,“ odhadoval Zach.

Pokud se během žní počasí nezkazí, mohlo by se o něco posunout celé období sklizně. V posledních letech žně na Vysočině končily na přelomu srpna a září.

Na zámku v Polici slavnostně zahájili novou sezonu muzea československých letců v RAF a otevřeli novou expozici starých motocyklů.
Na zámku v Polici je vedle muzea letců i expozice motocyklů

Podle hodně předběžných odhadů by úroda navzdory kratším vegetačním časům způsobeným nezvykle rychlým nástupem teplého počasí nemusela být horší. „Viděl jsem v posledních týdnech porosty na několika místech kraje, nevypadá to špatně,“ naznačil Vlastimil Vaněk.

Příští týden budou také známy detailní informace o osevních plochách v regionu v letošním roce. „Údaje zveřejníme ve středu 4. července,“ upřesnila ředitelka jihlavské krajské správy Českého statistického úřadu Jitka Číhalová.

Podle dřívějších informací by se plochy určené v letošním roce pro pěstování a sklizeň obilí ve srovnání s posledními roky neměly zásadně lišit. Na celé Vysočině pěstitelé v roce 2017 sklízeli obilí z necelých 132 tisíc hektarů. Na více než polovině výměry, na 71 tisících hektarech, pěstovali ozimou pšenici. Necelých 32 tisíc hektarů bylo loni oseto jarním ječmenem.

Ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál
Krčál: Až skončím politické angažmá ve vládě, vrátím se do Jeřabiny

Kromě obilí jsou letní sklizňové práce každoročně zaměřeny také na řepku, ta byla loni na Vysočině pěstována na 41 tisících hektarech ploch.

Žně na Vysočině
(jaké plodiny a na jakých plochách byly pěstovány v roce 2017)

Ozimá pšenice 71398 ha
Jarní pšenice 3280 ha
Ozimý ječmen 11493 ha
Jarní ječmen 31811 ha
Žito 3231 ha
Oves 5809 ha
Triticale 4638 ha
Obiloviny celkem 131660 ha
Řepka olejná 41158 ha

Zdroj: OAK Jihlava