Chtějí ušetřit pár stovek, a tak kradou. Řeč je o zlodějích jehličnanů, kteří si pro vánoční stromek místo do stánku na náměstí, hájovny nebo před některé obchodní centrum zajdou do lesa.

V přírodě si ho pak vyberou a načerno uříznou. Jenže dost riskují. Lesníci a majitelé lesů se proti zlodějům brání například i tím, že na stromky stříkají repelent. Ten se po pře-nesení stromku do tepla rozkládá a vydává nepříjemný zápach. Jedním z těch, kteří tento fígl používají, je Miroslav Nováček. Na Jihlavsku vlastní několik lesů. Před lety mu se zloději stromků došla trpělivost. Do jeho lesa totiž nepřišli krást jednotlivci, ale zřejmě přímo prodejci stromků.

„Tenkrát mi z jednoho lesa zmizely asi dvě stovky stromků. Brali to ve velkém. To mě naštvalo, a tak jsem se rozhodl, že proti zlodějům budu bojovat," vyjádřil se Nováček.

Stromky stříká například reflexním sprejem, který je poškozuje vizuálně. Podle něj zdraví stromků tyto přípravky nijak neohrozí, časem totiž barva s jehličím odroste.

Dalším způsobem prevence před zloději je poškození větví stromku tak, že není pravidelný, a tudíž ztrácí na atraktivitě. Výchovnou metodou pro zloděje je podle Nováčka repelent. „Zloděj si s radostí odnese z lesa, který mu nepatří, pěkný stromeček, dá ho třeba na balkon a těší se na Štědrý den, až ho s rodinou nazdobí. Ale když přijde ta chvíle a   stromek je v teple, začne se repelent rozkládat a příšerně smrdět. Zasmrádne tak celý byt. Myslím, že tohle musí zaručeně Štědrý večer pěkně znepříjemnit. A já věřím, že vytrestaný zloděj už se do lesa nevrátí a příští rok si stromek radši koupí," popsal svoji vizi Miroslav Nováček.

Repelent použil minulý rok na svoji lesní školku. „Nastříkal jsem ho asi na padesát stromků, z nich zmizely tři. Tak jsem sám zvědavý, jestli se na stejném místě letos nějaký stromek ztratí, včera jsem se tam byl podívat a zatím žádný nechybí," dodal Nováček.

Se zloději má svou zkušenost i František Svoboda. Podle něj krádeží stromků ubývá. „Pamatuji roky, kdy se jednalo doslova o nájezdy zlodějů, teď je těch případů méně. Je to zřejmě i tím, že se zloději více bojujeme," vyjádřil se Svoboda.

Zloději si z jeho revíru nejčastěji odnášejí borovice a jedle. Oblíbený je také stříbrný smrček čili smrk pichlavý.

Za krádež stromků může zloděj ze zákona dostat pokutu až třicet tisíc korun.