Jde o jedno z nejvyšších čísel v republice a hrozí tak obava, zda nebude mít protest lékařů dopad na chod nemocnice. „Zatím nejsme schopni říct, jak vše bude,“ sdělila v pátek dopoledne mluvčí Nemocnice Jihlava Monika Zachrlová.

Jihlavský lékař Tomáš Tajč.
Jihlavský lékař má 80 hodin přesčasů měsíčně. V prosinci odmítá přidat další

Připustila variantu, že pacienti objednaní na plánovaný zákrok dostanou jiný termín. „V tom případě dáme info určitě na naše stránky a pacienti budou obvolání. Akutní péče určitě ohrožena není,“ ujistila mluvčí.

Zástupce primáře ARO a vedoucí lékař lůžkové části ARO v Nemocnici Jihlava Tomáš Tajč Deníku nedávno řekl, že slouží v průměru osmdesát hodin přesčasů měsíčně a v prosinci odmítne přidat další.

„Například můj rozvrh na říjen je takový, že mám dvě všední služby, a ve třech týdnech mám jednu páteční, jednu v sobotu a jednu v neděli. Tři víkendy jsou svým způsobem zbořené,“ popsal.

Ilustrační snímek
Poslanci schválili změny v zákoníku práce. Lékaři budou moci mít víc přesčasů

Že by se podíl lékařů odmítajících sloužit v prosinci přesčasy ještě zvýšil, v nemocnici nepředpokládají. „Kdo chtěl, podepsal, už je to zhruba konstantní,“ řekla Monika Zachrlová.

Závěrem pak vysvětlila, že není cílem protestujících doktorů nějak děsit pacienty. „Lékaři chtějí dát podpisem najevo, že jsou znepokojeni novými podmínkami přesčasů, kdy by měli odpracovat ještě více hodin a s tím my jako nemocnice nemůžeme bohužel nic udělat,“ uvedla.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Těžká technika už drtí bazén u Vodního ráje v Jihlavě

Zdroj: Deník/Martin Singr