VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kvůli administrativní chybě zaplatila Přibyslav pokutu

Přibyslav – Pokutu ve výši sto tisíc korun zaplatilo město Přibyslav.

7.1.2016
SDÍLEJ:

Radnice v Přibyslavi.Foto: Ivo Havlík

Důvodem jsou administrativní pochybení ve výběrovém řízení při rekonstrukci základní školy. Pokutu udělil městu Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (UHOS).

„Rozhodnutí přišlo na jaře roku 2014. UHOS dostal podnět, ve kterém bylo napadeno výběrové řízení na rekonstrukci základní školy v první a druhé etapě," sdělil starosta Martin Kamarád. Kdo tento podnět poslal, je podle starosty těžké jednoznačně sdělit.

„Podle stylu stížnosti se nejednalo o firmu, ale zřejmě šlo o soukromou osobu," podotkl starosta a dal k nahlédnutí kopii dopisu, který byl na UHOS zaslán, kde se hovoří doslova o podvodu a manipulaci. Veškeré osobní údaje včetně podpisu byly ale na dokumentu začerněny.

Prvním rozhodnutím se zabýval podle Martina Kamaráda bývalý starosta Jan Štefáček. „Žádáme věrohodné důkazy, kterým bude udání podloženo," napsal bývalý starosta vedení UHOSu a proti rozhodnutí podal rozklad na podzim roku 2015.

Nezákonné vedení se nepotvrdilo

„Nicméně UHOS si vyžádal veškerou dokumentaci, ale informace o špatně, či dokonce nezákonně vedeném výběrovém řízení se nepotvrdily. Přesto UHOS našel dvě pochybení v příslušné dokumentaci, která se rozhodl pokutovat částkou dvě stě tisíc korun," popsal další postup starosta Kamarád.

A čeho se tato pochybení týkala?

„Celý dokument má sedmdesát tři bodů. Tak za prvé nám UHOS vytkl, že jsme nezveřejnili dodatky ke smlouvám se stavební firmou a podobně, ale v době, kdy k tomu došlo, se měnil zákon a zveřejnit zakázky nad pět set tisíc korun se stalo povinností. Město na změnu zákona samozřejmě reagovalo, ale pozdě. Další věc, se kterou nebyl UHOS spokojen, byl postup bourání budovy KORD, který jsme původně zařadili do třetí etapy, ale nakonec jsme budovu zbourali již v etapě druhé. Podle UHOSu to byla chyba, protože jsme měli postupovat podle plánu. UHOS zamítl rozklad, který podal bývalý starosta Štefáček, udělil nám pokutu o sto tisíc korun nižší, ale proti ní se nelze odvolat, jen u soudu, takže jsme pokutu zaplatili," vysvětlil Kamarád.

Rozhodnutí o udělení pokuty ve výši sto tisíc bylo městu Přibyslav zasláno 
3. prosince loňského roku.

„Ve správním řízení o rozkladu v případu rekonstrukce a dostavba Základní školy Přibyslav, jednací řízení bez uveřejnění jsem rozhodl, že rozklad zamítám a měním pokutu ve výši sto tisíc korun českých," sdělil městu Přibyslav předseda UHOS Petr Rafaj.

Radnice v Přibyslavi vypsala soutěž v roce 2011. S vítěznou firmou následně uzavřela dva dodatky, které souvisely s demolicí jedné z budov, ve které se uvolňoval azbest. Na tyto práce ale již nevypisovala otevřený tendr a postupovala v jednacím řízení uveřejnění, což byla podle ÚOHS chyba.

Rafaj nyní ve většině bodů potvrdil rozhodnutí svých podřízených z loňského roku. Jedinou změnou je snížení pokuty.

Podle Rafaje provinění přibyslavské radnice bylo méně závažné, než jak ho předloni vyhodnotili jeho podřízení.

Autor: Štěpánka Saadouni

7.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Radek Koten (SPD)

Radek Koten (SPD): lidé májí rádi rádoby mučedníka

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

AKTUALIZUJEME

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Přestože se většina vyslovila kladně, výsledek referenda není závazný

Velké Meziříčí – Spolu s volbami do poslanecké sněmovny bylo v sobotu ve 14 hodin ukončeno také referendum ve Velkém Meziříčí. Lidé v něm rozhodovali o osudu Náměstí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení