Ve Státní odrůdové knize České republiky je v současné době podle Kraje Vysočina zapsáno 123 odrůd brambor, přičemž se jedná o pětadvacet odrůd velmi raných, devětatřicet odrůd raných, osmatřicet odrůd poloraných a jednadvacet odrůd brambor polopozdních až pozdních.
„Na Vysočině se pěstuje zhruba jedna třetina celkové produkce v zemi. Zastoupená je jak sadbovými, konzumními druhy, tak odrůdami určenými pro produkci škrobu,“ konstatoval Josef Králíček z Českého bramborářského svazu. Ten ještě doplnil, že v produkci brambor je Česká republika soběstačná ze sedmdesáti až pětasedmdesáti procent.
Radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Pavel Hájek vyzdvihl, že po několika letech se podařilo zastavit pokles, co se pěstování brambor v kraji týče. „Naší snahou je, aby významná část produkce byla uplatněna přímo v kraji, například ve školních jídelnách prostřednictvím připravovaného Regionálního tržiště,“ dodal krajský radní.
Pěstitelé brambor, výzkumníci, ale i firmy spolupracující se zemědělci se v minulém týdnu sešli v Olešné na Polním dni a v Havlíčkově Brodě na semináři. Deník o akci informoval.