Svým nemocnicím se tak snaží pomoci získat kvalitní lékaře a nedostatkové specialisty.

Naposledy radní kraje schválili stotisícový příspěvek uplynulý týden pro Nemocnici Třebíč, která potřebuje patologa. Oznámil to náměstek vysočinského hejtmana Vladimír Novotný (ČSSD).

Praxi vyplácení náborového příspěvku novému zaměstnanci, který uzavře s nemocnicí smlouvu, uplatňuje kraj již od roku 2010. Podporu zatím obdrželo celkem třicet devět lékařů.

„Jde například o posily na neurologii, odborníky na nukleární medicínu, vnitřní lékařství nebo na radiologii," sdělil Novotný. V Česku prý plošně patří mezi nedostatkové i lékaři se zaměřením na patologii. Třebíčská nemocnice hledala člověka na tuto pozici dlouhodobě.

Z pěti nemocnic spravovaných Krajem Vysočina bylo zatím nejvíc náborových příspěvků vyplaceno právě v Třebíči, kde je už v nemocnici dostalo patnáct lékařů. Naopak Nemocnice Pelhřimov se bez nich zatím zcela obešla.

Havlíčkův Brod

V Nemocnici Havlíčkův Brod bylo finančně podpořeno dvanáct lékařů a v Nemocnici Jihlava deset. V Novém Městě na Moravě doposud získali náborový příspěvek dva lékaři z oddělení ortopedie a neurologie.

Podle hejtmana Jiřího Běhounka (ČSSD) ale v nemocnicích na Vysočině stále řada odborníků chybí. S podporou náboru lékařů proto kraj počítá i do budoucna. Podle hejtmana není vyloučeno ani to, že částka příspěvku bude navýšena.