Vyvolávací cena od stokorun až po desetitisíce. Tak bude vypadat první aukce obrazů, jejíž výtěžek poputuje obecně prospěšné společnost Domácí hospic Vysočina na péči o umírající lidi v jejich rodinách.

Mezi pěti desítkami obrazů budou z poloviny zastoupena díla známých výtvarníků, kupříkladu Jana Odvárky, Antonína Smažila, Jiřího Plieštika a Aleše Venhody. Nabídku doplní práce žáků jihlavské základní umělecké školy. Aukce se bude konat 28. dubna v Horáckém divadle. Začne v sedmnáct hodin.

Aukcí vyvrcholí prodejní výstava obrazů, která bude v divadelní kavárně k vidění od 22. dubna. Vystaveno bude více než šedesát obrazů, část z nich bude k prodeji a zhruba čtyřicet jich poputuje do aukce. Ceny obrazů budou stanoveny dle doporučení samotných autorů. Aukci bude řídit zkušený licitátor.

Díla připravená na výstavu a do aukce jsou už nyní k vidění v elektronickém katalogu na internetové adrese vystavavjihlave.wz.cz.

„Výtěžek posílí letošní napjatý rozpočet naší neziskové organizace," uvedl ředitel Domácího hospicu Vysočina Petr Havlíček.

Vloni pomáhali pracovníci hospicu s péčí o více než 60 umírajících lidí v jejich domovech. Zájem o službu se zvyšuje, i díky tomu, že se o ní víc ví. „Letos se budeme dostávat v těch číslech na dvojnásobek toho, co jsme byli zvyklí před pár lety," řekl ředitel. Vysočina patří mezi poslední dva kraje v Česku, kde není ani se nechystá kamenný hospic.

Společnost Domácí hospic Vysočina vznikla před 15 lety v Novém Městě na Moravě, jako první v kraji s tímto zaměřením služeb. Od roku 2008 má zastoupení v Jihlavě. Její třetí středisko funguje od konce minulého roku ve Velkém Meziříčí. Celkové provozní náklady organizace se kvůli tomu letos zvýší o milion na sedm milionů korun. „Není to nejjednodušší. Systémové zdroje se spíše snižují, takže jsme odkázáni na sponzory, obce, města a takovéto aktivity," řekl ředitel. Peníze se nejobtížněji shánějí na mzdy pracovníků; nákup pomůcek často dotují různé nadace.

Další aktivitou na podporu Domácího hospicu Vysočina bude už druhý letošní koncert, který se bude konat ve čtvrtek 23. dubna v 18 hodin v budově Základní umělecké školy Jihlava.

Hospic poskytuje svoje služby na Jihlavsku, Žďársku a Velkomeziříčsku. Ve všech třech regionech pomáhá nevyléčitelně nemocným lidem ve chvílích, kdy se jejich život blíží ke konci, a umožňuje jim, aby mohli prožít poslední chvíle svého života důstojně a ve svém domácím prostředí.