Na severu našeho kraje to platí o „moři Vysočiny“ Velkém Dářku. Špatná voda nebývá ve vodní nádrži Strž u Světnova, v zatopeném lomu u Dolní Rožínky či v rybníku Koupaliště u Nového Města. „Ale Velké Dářko je sázka na jistotu, každý si tam najde své místo,“ poznamenal starosta Světnova Pavel Štefan.

Směrem na západ se hodně jezdí k Ředkovskému rybníku poblíž Broumovy Lhoty a Babic na Havlíčkobrodsku. Špatné koupání není v Zádušním rybníku za Havlíčkovým Brodem. A hodně si lidé pochvalují lomy u Lipnice nad Sázavou. „Jsou očíslované, podle mých zkušeností je nejlepší trojka, špatná není ani pětka,“ zmínil celoroční plavec a otužilec pan Jaroslav z Brodu. Jeho dcery ještě mají oblíbený rybník Řeka u Krucemburku.

Na Pelhřimovsku kraluje přírodnímu koupání zatopený lom u Horní Cerekve. Jen něco přes patnáct kilometrů odtud jsou na Jihlavsku dva rybníky, které stojí za to – Velký a Malý Pařezitý.

Směrem na jih a východ kraje je nejvýraznější přírodní koupací dominantou Dalešická přehrada. Nedaleko ní se nachází pěkný rekreační rybník Stejskal u Rouchovan. Oblíbený je na Třebíčsku též zatopený lom Vápenka u Nové Vsi či rybník Rathan u Náměště.

Tipem místních, kam nezasvěcení moc nejezdí, jsou dva rybníky podobného jména: lesní Hrachovec v rekreační oblasti Kosová za Budějovicemi a Hrušovec u Myslibořic.

Lom u Dolní Rožínky

Lom na okraji obce u silnice, která vede do Zvole. Má pěkné okolí. Je rozdělený na dvě části – mělkou pro děti a hlubokou pro plavce. Nechybí pláž s lavičkami a stánek s občerstvením.

Lom u Horní Cerekve

Zatopený kamenolom mezi železniční tratí a silnicí do Telče. Přístup z několika směrů, například od silnice na Telč nebo pěšky směrem od vlakové stanice. Nevšední místo s atmosférou a vynikajícím koupáním. Bývá i občerstvení.

Hrušovec u Myslibořic

Nenápadný rybník za vsí vpravo od silnice směrem na Radkovice. Je na okraji lesa, od polí ho dělí travnatý pás. Voda je proto pěkná, neznečištěná. Dá se tu dobře plavat, pro děti je příjemný pozvolný vstup. Panuje zde ospalá venkovská atmosféra a to někdy úplně stačí ke štěstí.

Lomy u Lipnice nad Sázavou

Jsou roztroušené v okolí, orientaci usnadňují směrovky a rady místních. V několika zdobí kamenné stěny umělecké reliéfy vytesané do skály. Jednak je zde pěkné koupání, důležitý je však i kontext místa. V Lipnici žil Jaroslav Hašek, okolí s hradem je překrásné, vhodné na další toulky.

Rybníky Velký a Malý Pařezitý

Leží pár kilometrů od Telče u obce Řásná. Poblíž Javořice, nejvyššího vrcholu kraje. Lesy, čistá voda, příroda, která připomíná horskou tajgu. Travnaté nebo písčité pláže s pozvolným sestupem do vody jsou vhodné pro děti.

Rybník Koupaliště

Oblíbené místo Novoměstských. Nachází se severně od Nového Města na Moravě, asi kilometr od hotelu Ski a lyžeřského areálu. Má velkou travnatou plochu, toalety a nechybí občerstvení, dětské brouzdaliště i hřiště. V okolí je hodně turistických stezek.