První případ nového typu koronaviru hygienici potvrdili ve Světlé nad Sázavou. Oznámil to starosta města Jan Tourek. „Nebyla otázka, jestli k nám virus přijde, ale kdy. Bližší informace k tomu sdělovat nemohu. Nyní je opravdu potřeba dbát na přísná hygienická opatření. Žádáme všechny občany, aby striktně dodržovali a nezpochybňovali vládní opatření či je záměrně porušovali. Důležité je nepodléhat panice,“ podotkl Tourek.

Koronavirus, ilustrační foto
Světlá hlásí prvního nakaženého novým typem koronaviru

„Další dva nakažení jsou z Kynic,“ uvedl ředitel Krajské hygienické stanice Kraje Vysočina Jan Říha. Nyní je tady tak šest lidí, u kterých se nákaza prokázala. Vesnice je od pondělka uzavřená, okraje obce hlídá policie a dovnitř se smí jen ve výjimečných případech. Projedou například záchranáři.

Právě speciální výjezdová skupina Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina tady v úterý otestovala jednačtyřicet lidí. „Sedmičlenný tým zdravotníků v koordinaci s epidemiologem provedl hromadný odběr vzorků na COVID-19. Odebraný biologický materiál zdravotníci transportovali do jihlavské nemocnice, odkud bude následně odeslán do příslušné Národní referenční laboratoře,“ informoval mluvčí záchranné služby Petr Janáček.

Roušky v době koronaviru - Ilustrační foto
V ČR se koronavirem nakazilo 434 lidí. Ministerstvo povolilo experimentální lék

Nákaza se do vesnice dostala pravděpodobně při hasičské oslavě mezinárodního dne žen, které se zúčastnil i host z Prahy, u nějž se virus později potvrdil.

Celkem je v tuto chvíli na Vysočině devět nakažených. Kromě pacientů z Havlíčkobrodska zůstávají v domácím léčení i partneři ze Žďáru nad Sázavou, u kterých se nemoc Covid-19 potvrdila minulý týden.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník