Jihlavská radnice chce v květnu představit pilotní motivační program, který zvýhodní jihlavské domácnosti, které odpovědně třídí odpad.

Na úterním setkání Svazu měst a obcí na Vysočině, které se konalo v Jihlavě, to prozradil primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal.

Motivační program by měl Jihlavanům umožnit, aby platili nižší poplatek za komunální odpad. Být k této novince konkrétnější primátor ale v úterý nechtěl. Radnice by měla další informace přinést po tom, co motivační program odsouhlasí jihlavská městská rada. „Jde o systém kdo třídí, platí méně," uvedla již dříve na diskusi s ekoaktivisty vedoucí odboru životního prostředí jihlavského magistrátu Katarína Ruschková.

Každý obyvatel Jihlavy v průměru vyprodukoval v loňském roce 282 kilogramů komunálního odpadu. Z toho se podařilo vytřídit 82 kilogramů, což je 29 procent. „Už mnoho let jdeme cestou snižování odpadů a zvyšování recyklace. I když v této oblasti patříme mezi jedno z nejlépe fungujících měst v republice, setkáváme se i s tím, že ve sběrnách odpadů nelegálně končí třeba kolejnice, poklopy od kanálů či kovové části starých elektrospotřebičů, což ohrožuje bezpečnost i životní prostředí. V této souvislosti nám chybí jasná pravidla legislativa jak situaci rozumně vyřešit ku prospěchu široké veřejnosti," vyjádřil se primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal.

Odpady všeobecně jsou podle Svazu měst a obcí České republiky téma, které spojuje města a obce na Vysočině. V Jihlavě se konkrétně řeší to, zda odpady energeticky využívat nebo skladovat.

Město zvažuje v takzvaném preferendu zjistit, jakému způsobu nakládání s odpady lidé dávají přednost. „Nedávno jsme jednali s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem a shodli jsme se, že odpadovou legislativu není vhodné odkládat," přiblížil jednání předseda Svazu měst a obcí České republiky Dan Jiránek.

V kontextu s odpady se podle něj mimo jiné hodně diskutuje o výkupu kovů. „Stát bohužel nečinně přihlíží, jak krádeže a nelegální výkup kovů ohrožují majetek občanů i obcí a někdy dokonce i jejich zdraví a životy. Razantnějšímu postupu proti zlodějům kovů a nelegálnímu výkupu mimo jiné brání nemožnost vyloučit otvírání nových sběren na území obcí, kde je už nechtějí," řekl Jiránek.

Zlepšit životní prostředí se dá podle svazu měst a obcí také s pomocí evropských dotací. I ty byly jedním z témat krajského setkání v Jihlavě. Města a obce na Vysočině v této souvislosti trápí pomalé vyřizování žádostí ze Státního fondu životního prostředí, složitá orientace v evropských programech i související dotační byrokracie.