Z dat ministerstva pro místní rozvoj vyplývá, že se preventivní zastavení proplácení týká tří projektů v jihlavské nemocnici. Jde o rozvoj laboratorních kapacit a dále o rozvoj a modernizaci zdravotní péče, diagnostiky, operačních oborů a urgentní medicíny.

Policie několik dní po zátahu v Krajské zdravotní zveřejnila první podrobnější informace.
Zajištěné miliony: NCOZ prozradila detaily z kauzy, která se týká i Jihlavy

Evropské dotace na tyto tři projekty měly být v celkové částce převyšující 310 milionů korun, zatím je nemocnice nedostane. „To neznamená, že zrovna těchto projektů se týká podezření policie. Pozastavení plateb je nutný preventivní krok, dokud nám Národní centrála proti organizovanému zločinu nesdělí výsledky vyšetřování,“ vysvětlila mluvčí ministerstva Veronika Hešíková.

Dále Hešíková informovala, že ministerstvo pro místní rozvoj pozastavilo platby z evropských fondů u už realizovaných a dokončených projektů z dobíhajícího programového období. Jestli se budou další projekty realizovat i bez dotace, nebo se bude vyčkávat, zatím není zřejmé.

Projekty Nemocnice Jihlava, u kterých je zastavené proplácení (EU podíl v korunách):

  • Nemocnice Jihlava celkem - 316,9 milionu
  • Rozvoj a modernizace zdravotní péče - diagnostika a komplement 193,4 milionu
  • Rozvoj a modernizace zdravotní péče - operační obory a urgentní medicína 109,4 milionu
  • Rozvoj laboratorních kapacit 14 milionů

Zdroj: MMR

Naopak bude případně možné i požadovat vrácení již vyplacených peněz. „Až nám orgány činné v trestním řízení sdělí, jakých výběrových řízení se podezření týká, prověříme i platby proplacené v minulosti. Pokud u nich narazíme na nějaká pochybení, budeme tyto prostředky po příjemcích zpětně vymáhat,“ sdělila Hešíková.

Kraj Vysočina coby zřizovatel jihlavské nemocnice na otázky k pozastaveným evropským dotacím momentálně odpovědět nedokázal. „Omlouvám se, ale vůbec nevíme, o které projekty přesně jde,“ uvedla mluvčí Jitka Svatošová.