Na druhé straně čeká organizátory voleb a členy okrskových volebních komisí ještě o něco jednodušší práce než v kole prvním. Z hlediska zpracování volebních výsledků se dá říct, že druhé kolo prezidentských voleb patří k nejjednodušším volbám vůbec.

V boji o Hrad zůstali dva muži, a sice stávající prezident Miloš Zeman a jeho vyzyvatel Jiří Drahoš. Prezidentem se ale stane jen jeden z nich.

Na Vysočině skončilo první kolo letošních prezidentských voleb v sobotu 13. ledna v 16.41 hodin, kdy byly na webu Českého statistického úřadu volby.cz zveřejněny výsledky z posledního volebního okrsku. Ten se nacházel v Horní Cerekvi na Pelhřimovsku. Vysočina byla v rámci celé České republiky u hlediska sčítání volebních výsledků druhým nejrychlejším krajem.

Objekty bývalé léčebny jsou prázdné od začátku roku 2012.
Kraj se opět pokusí prodat bývalou léčebnu. Cena už spadla z 50 na 18 milionů

Jak rychle půjde sčítání výsledků druhého kola v sobotu 27. ledna, lze odhadnout na zhruba stejný čas. Očekávaná jednodušší práce v okrskových volebních komisích může být vykoupena třeba horší sjízdností silnic. „Vliv může mít i zimní počasí. Dojezd některých komisí na přebírací místo totiž může být delší kvůli špatné sjízdnosti silnic, zejména v horských oblastech,“ připomněla mluvčí Českého statistického úřadu Petra Báčová.

Rychlost sčítání může ovlivnit i odlišný zájem o volby ze strany samotných voličů. Před dvěma týdny přišlo k volbám na Vysočině přes 275 tisíc voličů. V roce 2013 to bylo v první kole téměř 278 tisíc. V kole druhém ale tehdy volební účast klesla, když v regionu hlasovalo 274 tisíc voličů.

Na druhé straně oproti první přímé prezidentské volbě zhruba pět tisíc voličů na seznamech v okrskových volebních komisích ubylo. Právě proto byla v prvním kole aktuálních prezidentských voleb účast v procentech vyšší, přestože hlasovalo voličů méně než před pěti lety.

Organizátoři nadcházejícího druhého kola voleb jsou připraveni na jakýkoliv zájem ze strany voličů. „Některé komise také mohou zaznamenat vyšší počet voličů. Řada lidí totiž bude na horách a bude volit na voličský průkaz v tamních okrscích,“ doplnila Báčová.

V případě Vysočiny by bylo přesnější dosadit místo „na horách“ obrat „v rekreačních oblastech“.

Ilustrační foto.
Na čtvrtém objezdu začnou dělníci pracovat už v dubnu

Jisté je, že se na Vysočině bude znovu volit v 1 137 volebních okrscích, jejichž počet se tak shoduje s počtem volebních místností. Z nich budou dílčí volební výsledky putovat do 26 přebíracích míst Českého statistického úřadu.

Spolu se statistiky bude volby na Vysočině zabezpečovat také Krajský úřad Kraje Vysočina. „Zajištění druhého kola prezidentských voleb bude stejné jako zajištění prvního kola. Rovněž nás čekají kontroly průběhu hlasování,“ doplnila Alena Kuchařová z Krajského úřadu Kraje Vysočina.

Změnou je především to, že hlasovací lístky budou pro voliče k dispozici výhradně ve volebních místnostech. Hlasovací lístky pro druhé kolo budou mít jinou barvu než pro kolo první.

Okrskové volební komise budou i tentokrát nejméně čtyřčlenné, což je pravidlo, které platí pro okrsky s maximálně třemi sty voliči. Pokud jsou okrsky na voliče bohatší, musí být komise alespoň pětičlenná.

Druhé kolo prezidentských voleb 2018 na Vysočině v číslech
Kdy se volí: v pátek 26. ledna od 14 do 22 hodin a v sobotu 27. ledna od 8 do 14 hodin
Počet obcí, v nichž se volí: 704
Počet volebních okrsků (a volebních místností): 1 137
Počet přebíracích míst Českého statistického úřadu, z nichž jdou data do databáze a následně jsou zveřejňovány na webu volby.cz: 26

Ilustrační foto
Citypark bude testovat parkování hotelových hostů