Přesto se pro ni literární soutěž pro studenty středních škol, kterou připravilo vydavatelství regionálních Deníků VLTAVA-LABE-PRESS ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v České republice a Odborem informování o evropských záležitostech Úřadu vlády, stala soutěžní premiérou.

Premiérou, která stála za to. Práce Anny Zelené skončila mezi vybranými třinácti z celé Vysočiny. „Jsem ráda, že jsem se přihlásila. Určitě je to zajímavá zkušenost. Když budu mít v budoucnu zase možnost poslat příspěvek do nějaké literární soutěže, tak se zase přihlásím," ohlédla se za soutěží gymnazistka.

Cestě příspěvku Anny Zelené do soutěže pomohla nedávná zkušenost ze setkání se studenty z Nizozemí. Studentka z kvarty se během loňského podzimního pobytu amsterodamských středoškoláků v Jihlavě seznámila se Sammym Frenkelem a právě porovnání studentského života v obou zemích se nakonec stalo tématem její soutěžní práce. V sekci Evropané na Facebooku se objevil příspěvek Nizozemsko: stejné, či jiné? „Zaujalo mě, že se u nás ve srovnání s Holandskem učí jinak, že život školou povinných mladých lidí je docela odlišný. Jinak máme hodně společného," vracela se k soutěžní práci i k inspirativním zkušenostem odvážná jihlavská gymnazistka.

Ze třídy, do níž chodí třicet studentů, se přihlásila jako jediná. Spolužáci tak nápadití nebyli. „Když nám paní profesorka Miluše Třísková nabídku na účast v soutěži rozeslala, tak jsme se o tom bavili. Ostatní témata nezaujala, ale nijak zvlášť jsme to neprobírali," povídala Anna Zelená.

Patnáctileté jihlavské gymnazistce by naopak pokus s účastí v soutěži mohl pomoci. „Ráda fotografuji, mám vlastní blog, kam píšu takové ty postřehy. Ale co budu dělat po gymnáziu, to zatím ještě nevím," dodávala patnáctiletá Anna Zelená.