„Stejně jako předloni se i na začátku loňského roku narodilo nejvíce Elišek a Jakubů. Není to žádné překvapení, Eliška zvítězila už popáté za sebou, Jakuba sesadil z pomyslného trůnu za posledních osm let jen jednou Jan,“ sdělil Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.

Na Vysočině pak na druhém místě skončila jména Anna a Adam a o třetí místo se dělí Tereza s Gabrielou a Tomáš. „Rodiče jsou při výběru jmen pro své syny konzervativní, více se projevuje dědění, u dcer jsou naopak kreativnější,“ všiml si mluvčí Českého statistického úřadu Tomáš Chrámecký.

Jména předků rozhodovala i u Moniky Pelíškové z Nové Cerekve na Pelhřimovsku, která má doma malého Jiříka. „Z mé strany se dědí jméno Václav, z manželovy pak Jiří. Dlouho jsme se rozhodovali, kterému dáme přednost, ale nakonec jsme řekli, že se malý bude jmenovat po tatínkovi,“ pověděla mladá maminka. „Cizí jména se mi sice líbí, ale musí se hodit k příjmení, a to není náš případ,“ podotkla.

Obecný trend potvrzuje také krajské město. „Zatímco v roce 2018 bylo nejčastější jméno Adam, loni už se ve statistikách toto jméno skoro nevyskytovalo a nahradilo ho jméno Jakub,“ uvedl mluvčí jihlavského magistrátu Radovan Daněk.

Jakub suverénně vyhrál i v havlíčkobrodské a novoměstské porodnici. „Jakub je u nás velký skokan, protože v roce 2018 byl až na šestém místě. Druhá nejčastější chlapecká jména, která rodiče vybírali, jsou Adam a Jan a pomyslnou bronzovou medaili obsadila jména Filip a Petr,“ nechala nahlédnout do statistik křestních jmen volených v Nemocnici Nové Město na Moravě její mluvčí Tamara Pecková.

U holčiček byla nejčastější jména skutečně o poznání rozmanitější. „V Pelhřimově vyhrála Terezka. V Havlíčkově Brodě naopak skončila až na pátém místě a maminky tady nejčastěji volily jméno Anna,“ zmínila mluvčí pelhřimovské a havlíčkobrodské nemocnice Petra Černo.

Terezky kralovaly i v Jihlavě. „Nahradily tak nejčastější Aničku z roku 2018,“ řekl Daněk. Naopak mezi děvčaty, která přišla na svět v Novém Městě na Moravě, vedly Sofie. "V roce 2018 byla přitom až na osmém místě. Na druhém místě jsou se stejným počtem jména Eliška, Ema, Tereza a další v pořadí je Natálie,“ informovala Pecková.

Na méně používané jméno vsadila i Marcela Machálková z Havlíčkova Brodu. Z porodnice si loni odnesla Elenku. „Přítel předvybral několik jmen, mezi nimiž jsme se následně rozhodovali. Elena se mi zalíbila nejvíc,“ prozradila havlíčkobrodská maminka s tím, že se toto jméno v jejich rodině objevilo poprvé.

V minulém století hojně volených jmen Josef a Marie ubylo. „Dřív to souviselo i s křesťanstvím. Moje máma se jmenuje Blanka a vím, že babička kvůli tomu měla velké problémy, protože to není jméno žádného světce. Také se dříve víc dbalo na zachování příbuzenské linie,“ přemítal Michal Kamp, ředitel Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod.

„Kdybych měl mluvit sám za sebe, protože mám čtyři děti, tak si myslím, že u rodičů vítězí originalita. Sice jsme dětem dávali jména, která jsou v kalendáři, ale nechtěli jsme, aby to byli Honzíci nebo Kubíci,“ svěřil se Kamp.

Objevovala se proto i nevšední a cizí jména. „V naší porodnici se narodil například Artem, Brian, Matteo, Roderik nebo Valerián. Z holčiček to pak byla Davida, Dolores, Lily Grace, Loreta, Muslima nebo Rosali,“ vyjmenovala Pecková.

V Jihlavě rodiče také zvolili cizí jméno. Po čase si to ale rozmysleli. „Loni se v cizích jménech objevoval například Henry nebo Nathali. Naopak rodiče, kteří dceru pojmenovali Sophie, nakonec přišli požádat o změnu, aby se psala česky Sofie,“ podělil se o svou zkušenost Daněk.