Tak hodnotí náměstek primátora pro oblast kultury Milan Kolář (Forum Jihlava) trhy na jihlavském Masarykově náměstí, které se konaly v průběhu minulého roku.

Trhy původně pořádaly Služby města Jihlavy, ale město s nimi vypovědělo smlouvu. „Trhy kritizuji pětadvacet let. Co jsem ve vedení města, sešli jsme se s jednatelem služeb a řekli jsme si, jak by trhy měly vypadat. Dostali jsme vyúčtování, ale nic se nestalo. Služby to podle mě neumí. Zažili jsme devět jarmarků a všechny byly takový bazar v prodeji podprsenek a legín," vyjádřil se na pondělním zasedání Zastupitelstva města Jihlavy Milan Kolář.

Vypovězení smlouvy

Služby za devět konaných jarmarků do pokladny města odevzdaly 101 tisíc korun, přičemž službám samotným z každého jarmarku zbyly podle Koláře čtyři tisíce korun. „Svolal jsem pracovní skupinu a na radě jsme se rozhodli, že smlouvu se službami vypovíme. Na odborech se na magistrátu našli lidi, kteří jsou ochotni s jarmarky na náměstí pomoci," řekl Kolář.

Trhy na jihlavském Masarykově náměstí tak v letošním roce bude organizovat přímo magistrát v čele s vedoucím odboru dopravy Jánem Tinkou. „Například školáci se postarají o kulturní program. Bude to opravdu slavnostní, musíme sem dostat i trhovce, které chceme. Byl jsem na zkušenou v Havlíčkově Brodě, kde mají opravdu skvělé trhy, ale i tam jsem zaznamenal něco, co se mi nelíbilo, a tomu se chceme v Jihlavě vyhnout," vyjádřil se Tinka s tím, že první slavnostní jarmark se v Jihlavě odehraje 20. dubna.

V průběhu roku se bude v krajském městě Vysočiny konat jarmarků celkem pět. Každý z nich bude zaměřený na něco jiného. Půjde o jarmark řemeslný, květinový, biojarmark, svatomartinský a také jarmark spojený s Havířením.

Kromě nových trhovců, kteří nebudou prodávat podprsenky nebo legíny, se Jihlavané mohou těšit také na větší výzdobu. „Je to pro Jihlavu veliká reklama, na trzích budou balonky a také brány ozdobené květinami. Dvě jste již mohli vidět, když byl na náměstí vánoční program," přiblížil Kolář.

Někteří zastupitelé na pondělním zasedání zastupitelstva však kritizovali navrhovaný rozpočet jarmarků. „Nelíbí se mi, že je tu například uvedeno, že květinová výzdoba spolu se čtyřmi branami bude stát kolem osmdesáti tisíc. Jarmarky je potřeba povýšit na větší estetickou úroveň, s tím souhlasím, ale nelíbí se mi to, jak to předkládáte," řekl zastupitel Pavel Šlechtický (KSČM).

„Pokud máte jiný nápad, dejte protinávrh. Chceme, aby byl jarmark brán jako svátek, jako takové kulturní setkání než jako obchod. Pokud seženeme dobré prodejce, nebudeme po nich požadovat poplatky," doplnil Milan Kolář.

Zastupitelé peníze na proměnu jarmarků v Jihlavě po debatě nakonec odsouhlasili.