Referendum o spalovně odpadů se bude v Jihlavě konat třetí adventní sobotu, tedy 13. prosince. O tomto datu rozhodl soud. Aby bylo referendum platné, musí přijít alespoň pětatřicet procent jihlavských voličů. Zda tolik lidí k urnám v předvánočním čase dorazí, je otázkou. „Jihlava tak nejspíše vyhodí půl druhého až dva miliony korun za všelidové hlasování, kterého se ani dle aktivistů nezúčastní dostatečný počet voličů. Pokud by nebyla žaloba k soudu podána, návrhem na vyhlášení referenda by se řádně zabývalo nově zvolené zastupitelstvo města, které by jistě zvolilo vhodnější termín," vyjádřil se mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis.
„Při konání referenda mimo volby v tak velkém městě jako je Jihlava bude velmi těžké dosáhnout potřebné voličské účasti," připouští za přípravný výbor referenda Matěj Man. Aktivisté požadovali spojení referenda právě s podzimními komunálními volbami. „To se kvůli obstrukcím a chybné interpretaci zákona ze strany magistrátu nepodařilo. Soud již nemohl referendum vyhlásit společně s podzimními volbami, kvůli dodržení lhůty pětadvaceti dnů, kterou má magistrát ze zákona pro přípravu referenda," řekl Man.
To ale magistrát odmítá. „V usnesení soudu stojí, že přípravný výbor už na začátku při prvním doručení na radnici podal návrh na vyhlášení referenda pozdě, což samotnou přípravu znesnadňuje. Zpětně opravované chyby a nedostatky návrhu přípravného výboru další přípravu vyhlášení referenda komplikovaly," řekl Tulis.
Vyhlášení referenda podle města velmi přesně a přehledně popisuje zákon. V něm stojí, že návrh referenda dává k projednání zastupitelstvu rada města. „To se z objektivních důvodů nestalo, protože podklady k hlasování byly u krajského soudu, a zastupitelé na svém posledním jednání proto podle zákona o vyhlášení referenda vůbec hlasovat nemohli," vyjádřil se Tulis.
Podle aktivistů primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal otevřeně odmítl předložit návrh v polovině září radě a následně zastupitelstvu. „A to ani na základě přímé výzvy právního zástupce přípravného výboru ani na základě platného rozsudku," dodal Man. „Přípravný výbor lže, když uvádí, že primátor odmítl zařadit materiál do jednání zastupitelstva. A lže, když uvádí, že většina zastupitelů byla proti konání referenda. Zastupitelé odmítli návrh jednoho ze svých členů na zařazení referenda do programu jednání. Nezamítli ale samotné referendum. K němu přitom v diskusi vyjádřili svobodně svoje názory, zejména k formulaci otázek," oponuje Tulis.