Mezi tradičně nejčastější novoroční předsevzetí patří shodit nějaká ta kila. Provozovatelé jihlavských fitcenter se shodují, že už pociťují nárůst klientů. Jenže ne každému předsevzetí vydrží.

Mezi ty, kdo si osobní závazek zhubnout dali, patří také osmatřicetiletá Alena Prchalová z Jihlavy. Od Nového roku posilovnu navštívila zatím čtyřikrát. „Vážím 85 kilogramů a při mé malé výšce je to opravdu hodně, připadám si strašně, tak jsem si řekla, že to prostě od ledna zkusím," řekla Prchalová. První dvě lekce spinningu jí ale daly zabrat. „Nečekala jsem, že to bude tak tvrdé, ale když nejsem zvyklá, není se čemu divit, odcházím vyřízená, ale prozatím jsem pořád odhodlaná to vydržet," dodala.

Jestli vydrží, je otázkou vůle. Podle osobního trenéra Lukáše Topinky z deseti nových lidí, kteří začnou od ledna posilovnu navštěvovat, se stálými klienty stane jeden maximálně dva zákazníci. „Cvičení těmto lidem vydrží tak tři až čtyři týdny, pak toho nechají," podotkl Topinka. Nárůst cvičících v lednu spočítal na dvacet procent. „Lidé taky hodně volají a ptají se na osobní tréninky," dodal s tím, že ženy nejraději využívají aerobní činnosti, jako je spinning nebo alpinning, muži zase dávají přednost klasické posilovně.

Lidé, kteří si dali jako novoroční předsevzetí hubnutí, se ve fitcentrech zajímají rovněž o jídelníček. „Zájem o vypracování jídelníčku stoupá," potvrdil osobní trenér. Jak a co nejlépe jíst si nechala poradit i Alena Prchalová. „Když už do toho jdu, tak pořádně. Vyplnila jsem takový dotazník a podle toho mi trenér jídelníček sestavil, zatím moc hlad nemám, ale spíš chutě," přiblížila Prchalová.

Podle Lukáše Topinky by se však lidé, kteří nemají vůli, neměli s novoročním předsevzetím trápit. „Vydrží to opravdu jen ti, kteří skutečně chtějí," dodal osobní trenér.

Ve vytrvalosti lidem při novoročním předsevzetí zhubnout pomáhají permanentky, které dostali jako vánoční dárek. „Motivuje mě to tak, že když permanentku nevyčerpám, přijdou peníze vniveč," řekla Prchalová.

Hubnutí však nepatří mezi jediná novoroční předsevzetí. K nejčastějším se řadí také přestat kouřit, zdravě jíst, naučit se cizí jazyk, vydělat si více peněz a podobně. „Aby novoroční předsevzetí nebylo jenom na pár dní, důležitá je vytrvalost a pevná vůle. Největší chybou bývá, když si člověk stanoví nereálné nebo nekonkrétní cíle," upozornila psycholožka Jana Bauerová.