Podle údajů České lékařské komory (ČLK) podalo v Jihlavě výpověď přesčasů sto procent lékařů na anesteziologicko-resuscitačním oddělení (ARO), na pediatrii a interně. Na chirurgii a ortopedii je to přes tři čtvrtiny, zhruba stejně jako na gynekologicko-porodnickém oddělení. Proč je zrovna v Jihlavě na sto padesát vzpurných lékařů nechce mluvčí nemocnice Monika Zachrlová odhadovat. „Nejsme jediní,“ odpověděla na dotaz Deníku, proč zrovna v Jihlavě protestuje tolik doktorů.

Omezená bude na začátku prosince podle lékařů hlavně plánovaná péče. V Jihlavě půjde o desítky až stovky ambulantních návštěv a plánovaných operací. Pacienti jihlavské nemocnice, kterých se změna týká, se o všem dozví telefonicky v následujících dnech. Informace najdou lidé také na webových stránkách nemocnice.

Ke stávce se z jihlavského gymnázia rozhodla připojit většina učitelů. Ilustrační foto:
Stávka škol 2023: na jihlavském gymnáziu zůstane doma více než půlka učitelů

Zástupce primáře ARO a vedoucí lékař lůžkové části ARO v Nemocnici Jihlava Tomáš Tajč Deníku nedávno řekl, že slouží v průměru osmdesát hodin přesčasů měsíčně. „Například můj rozvrh na říjen je takový, že mám dvě všední služby, a ve třech týdnech mám jednu páteční, jednu v sobotu a jednu v neděli. Tři víkendy jsou svým způsobem zbořené,“ popsal Tajč s tím, že v prosinci už přesčasy dělat nebude.

Vše vyřeší jen dohoda

Podle Sekce mladých lékařů ČLK bude v prosinci provoz jiný i z hlediska delšího čekání. Touto dobou už mají mít v nemocnicích rozpisy práce na prosinec a ty budou někdy napjaté. „Když jeden lékař onemocní nebo onemocní jeho dítě, tak bude potřeba celý systém překopat a akutní péče zajištěna nebude," varovala zástupkyně Sekce mladých lékařů ČLK Monika Hilšerová. „Akutní péče a péče o onkologické pacienty v prosinci bude zajištěna,“ ujistila opakovaně pacienty Monika Zachrlová.

Celý problém by pak mohla vyřešit jen dohoda mezi Sekcí mladých lékařů ČLK a ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem. Náměstek vysočinského hejtmana pro oblast zdravotnictví Vladimír Novotný vidí jako jediné řešení přijetí požadavku lékařů. Ti chtějí vyšší platy a omezení přesčasové práce.

Smrk omorika již zdobí jihlavské Masarykovo náměstí.
Vánoční strom pro Jihlavu se vznášel patnáct metrů nad zemí. Podívejte se

Podobný názor sdílí i lékař z jihlavské nemocnice Tomáš Tajč. „Vlna nevole je nyní velká, lékaři jsou dobře organizovaní a spojení, změny určitě nastanou. Věřím tomu,“ odhadl. Že dojde k dohodě a komplikace s protesty doktorů nebudou pokračovat po novém roce, ostatně věří i v Nemocnici Jihlava.

Nemocnice, kde je podle ČLK největší podíl lékařů, kteří podali výpovědi z přesčasů:
anesteziologicko-resuscitační oddělení: 100% Jihlava a Kladno, 90 % FN Hradec Králové
pediatrie: 100% Jihlava, FN Hradec Králové, Motol (chirurgie), Svitavy a Praha - FN Bulovka
interna: 100 % Jihlava, Ivančice, FN Bulovka a FN Brno
chirurgie a ortopedie: 100 % Svitavy, 95 % Opava, 93 % Znojmo
gynekologicko-porodnické oddělení: 93 % Příbram, 83% Olomouc, 78 % Svitavy
zdroj: Sekce mladých lékařů ČLK