V Jihlavě totiž již přes rok funguje Yoyo Club. „Druhého března jsme oslavili roční výročí otevření. Mohu říct, že Yoyo klub se utěšeně rozrůstá," řekla majitelka klubu Jana Kosztolányiová.

Klub se nachází v Křížové ulici. Yoyeři zde najdou všechny možné druhy yoyí, rukavic, provázků a dalších pomůcek pro yoyování. Mohou se naučit nové triky nebo se s yoyováním teprve seznámit. Yoyo je značně odlišné od původní dětské hračky jojo. Většinou je vyrobeno z plastu či kovu a uvnitř se nachází kovové ložisko. Jeho cena se pohybuje od několika stovek až po tisíce korun. Zkušení yoyeři ovládají širokou škálu triků. „Existuje pět základních stylů. Dokonce i začátečníci, než se přihlásí do soutěže, musí zvládnout deset triků. Jeden z nich se například jmenuje Eifelovka," popsala zakladatelka yoyařského centra.

Inspiroval ji vnuk

Majitelka klubu je na yoyování odbornice, ale sama se mu nevěnuje. „To už pro mě není," tvrdila. Na nápad založit v Jihlavě Yoyo klub ji přivedl vnuk. „Pořád jsme museli jezdit pro pomůcky do Brna či Prahy. Tak mě napadlo otevřít prodejnu v Jihlavě," vzpomínala Kosztolányiová.

Její nápad se setkal s kladnou odezvou. Klub pravidelně navštěvuje dvacet až třicet kluků. Každé pondělí se totiž konají setkání yoyerů, na kterých se každý zájemce může zdarma přiučit něco nového. „Nejmladšímu yoyerovi je pět let. Chodí k nám ale i deváťáci," popsala zakladatelka klubu. Dodala, že v Praze se yoyování věnují i mnohem starší lidé, třeba i třicátníci.

Jihlavští přiznivcí yoyování také otevřeli zájmový kroužek v Domu dětí a mládeže Jihlava. Tam chodí asi pět či šest dětí. „Je to zábava hlavně pro kluky. Dívek je minimum. Teď přišla jedna, že by jí to zajímalo, a jedno děvče také chodilo na kroužek v DDM. Pak ji to ale přestalo bavit," uvedla Kosztolányiová. Možná si však yoyování časem získá i dívky. Vždyť v Praze dokonce existuje komunita Yoyo girls.

Yoyo klub čeká rušný měsíc. Dnes vystoupí v knihovně, příští týden se zúčastní Sportovce roku, a 20. března je dokonce čeká Mistrovství Evropy v yoyování, které proběhne v Praze.

Naposledy se jihlavští yoyeři účastnili soutěže v yoyování, které proběhlo v lednu v Jihlavě. V loňském roce například vystupovali na Dni dětí nebo na mikulášské merendě. Objevili se také v televizi a rádiu.

Yoyování se do nejširšího povědomí zapsalo ve dvacátém století. Přesto mnoho lidí stále neví, o co se jedná. Historie předchůdců moderních yoyí sahá až do doby před naším letopočtem. S jojem si hrál také král Ludvík XVII.

BLANKA FIŠAROVÁ