Evita Perónová, manželka prezidenta Klementa Gottwalda, nebo Božena Němcová. Ty všechny měly karcinom děložního čípku. Onemocnění, které ročně postihne tisícovku žen. Pro tento typ rakoviny ale existuje prevence a tou je buď očkování, nebo sexuální půst. „Jeptiška by totiž teoreticky zhoubný nádor děložního hrdla neměla nikdy dostat," přemítá primář Gynekologicko- porodnického oddělení Nemocnice Jihlava Aleš Roztočil. Právě karcinom děložního hrdla se bude zabývat konference pro odbornou veřejnost, která se v Jihlavě sejde ve čtvrtek.

Pane profesore, ve kterém věku postihuje ženy karcinom čípku?
Nejčastěji je to u žen, které mají kolem 40 až 55 let. Ročně je v Česku tato diagnóza vyřčena zhruba tisícovce žen. Mortalita je potom téměř 50 procent.

Jak dobře léčitelná je rakovina čípku?
Pokud je odhalena včas, tak relativně dobře. Pokud je ale diagnostikována pozdě, výsledky jsou velice špatné. Žena, pokud umírá, tak je to opravdu v bolestech. Karcinom čípku je nemoc sociální bídy. Postihuje především ženy, které často rodily, prodělaly interrupce, mají neošetřené nálezy na čípku, byly infikovány různými infekcemi, měly mnoho sexuálních partnerů.

Existuje prevence?
Samozřejmě, že ano. Nejhorší je říct si, že když mi nic není, nemusím chodit k doktorovi. To je například právě u karcinomu čípku špatná filozofie. Je to orgán, který je dobře vyšetřitelný. Předzvěstné známky karcinomu, který roste relativně pomalu, jsou předvídatelné a mohou se léčit. Karcinom čípku je jeden z mála karcinomů, který je způsoben infekcí, konkrétně lidským virem bradavic. Ty se dostanou do pohlavního ústrojí ženy, tedy směrem k čípku při pohlavním styku, a proto je tento druh rakoviny považován za sexuálně přenosnou nemoc. Žena, která nikdy neměla styk, má velmi mizivou šanci, že by mohla onemocnět karcinomem děložního čípku.

Prevencí je tedy sexuální půst. Existuje ale i očkování?
Toto očkování se provádí zhruba deset let. Za tuto dobu se nedá zcela určitě říct, do jaké míry a hlavně jak dlouho klientku očkování chrání. Dá se předpokládat, že ji bude chránit dlouhou dobu, a pokud bude chodit jednou ročně od počátku pohlavního života na preventivní prohlídky, tak předpoklad toho, že bude mít karcinom děložního hrdla, je minimální. Očkování je od loňského roku pro dívky mezi 13. až 14. rokem hrazené pojišťovnou. Předpoklad je, že dívky, které nejsou rizikovou skupinou, budou chodit jak na očkování, tak preventivní prohlídky. Ty, které patří do rizikové skupiny, většinou navštíví lékaře až za účelem terapie.

Jak bude probíhat konference zaměřená na toto téma?
Letos se sejdeme v Jihlavě už počtvrté. Špičkoví čeští odborníci budou o zhoubném nádoru děložního hrdla debatovat v sídle VZP v Jihlavě. Věřím, že také díky těmto setkáním a novým poznatkům budeme moci pacientkám v naší nemocnici maximálně pomoci.