Město Jemnice bylo v dávné minulosti známé těžbou zlata, stříbra a olova. Žilo svým životem, úrodnost zdejšího kraje se však stávala častým cílem ozbrojených útočníků. Během uplynulého víkendu se do těchto dob město vrátilo.
Z náměstí Svobody vyšel  před sobotním polednem středověký průvod. Do zámeckého parku jej vedla skupinka s hlasitými bubny. Mezi několika desítkami dobově oděných účastníků byl i rytíř Tomáš Rousek z Jemnice. V historickém kostýmu z kožešin mu však v parném počasí nebylo nejlépe. „Potím se, ale jsem tady počtvrté, takže jsem si zvykl," řekl.

Svezli se vlakem

S historickým průvodem se do parku dostali také zvídaví návštěvníci. Hned s několika vnoučaty vyrazila na celodenní výlet Zdeňka Chrástová z Blatnice. „Přijeli jsme sem speciálním vlakem, který kvůli této akci jezdí mezi Budějovicemi a Jemnicí. V 17.15 s ním pojedeme zase domů. Nevím, jak bychom se sem bez něj dostali. O víkendu totiž bývá spojení do Jemnice složité," poznamenala.
Nejen její vnoučata se mohla povozit na koních, další děti si vyzkoušely lukostřelbu nebo zhlédly některé z divadelních vystoupení. Už v pátek večer se na pódiu představila skupina Metannoon a Lady Kate, v sobotu ji vystřídali hudebníci, kteří si říkají Jagabab. Program doplnili orientální tanečnice, fakíři a členové uskupení Novus Origo s ohňovou šou.
Zámecký park se proměnil ve středověké městečko. Kulisu dotvářely ukázky soubojů a dobové tržiště.