Někteří nedočkavci, ale už nemohou vydržet, a tak vchází pozdravit vojáky přímo do dvora. Netrvá dlouho a husaři vyjíždění směrem ke kostelu, kde se řadí vedle sebe. Trubač Václav následně představuje všechny zúčastněné. „Já se jmenuji Vašek a moje kobyla je Májka, vedle mě je Láda, Ivoš a nás velitel Pavel,“ vyjmenovává trubač Václav Moravčík.

Zatímco koně stojí klidně vedle sebe a zvědavé pokukují, jeden z husarů přibližuje přítomným lidem o historii husarů. „Příslušníci od jedenáctého szekelského pluku velice dobře obstáli v boji s Turkem. Dokonce je psáno v historických záznamech, že Turci z nich měli docela velké obavy. Byli to chlapi, kteří se nebáli,“ vypráví husar Moravčík . Protože jsou to vojáci, kteří představují dobu starých rakouskouherských císařů, vyzývají místní a společně pak zpívají kousek rakouskouherské hymny.

Celá síť Rakouské severozápadní dráhy po jejím dokončení v roce 1875. Od Vídně až po Děčín, od Prahy až po Trutnov či Kladsko.
150 let železnice mezi Znojmem a Jihlavou: úpadek přišel po vzniku republiky

Trubač Václav poté vypráví o tom jak husaři bojovali v bitvách proti Francouzům, Prusům nebo Turkům. Aby to ale nebylo jen o mluvení, nechybí ani ukázka dobových zbraní, nejprve pistolí. Přestože výstřel zní jako z lodního děla, koně se téměř nepohnou.

Potom už začíná akce. Václav s Láďou rozjíždí své koně proti sobě a předvádí boj zblízka. „Většinou se sázelo na sečné zbraně, pistole byly používáno málo,“ doplňuje Václav Moravčík. Jejich boj komentuje i velitel skupiny Pavel. „To, co vám teď předvádí je opravdu jen ukázka. Běžně se řežou podstatně víc a neberou na sebe ohledy,“ poodhaluje, zatímco husaři pokračují v šermu. „Má pravdu, párkrát už tekla i krev,“ směje se husar Láďa.

Příprava zabere půl hodiny

Než se z Václava Moravčíka stane husar, zabere mu příprava půl hodiny. „Záleží ale na tom, jak moc je člověk šikovný. Já se obléknu zhruba za dvacet minut a pak musím nachystat koně. Pokud je předem vyčištěný, tak ho za deset minut nasedlám,“ vysvětluje mi husar Václav.

Zeleninová farma v Kožichovicích u Třebíče, kde se pěstují v obrovských sklenících rajčata.
VIDEO: Ve sklenících u Třebíče denně dozrávají tisíce rajčat, podívejte se

Pro něj, jsou husarské jízdy především velkým koníčkem. „Začal jsem docela pozdě, až po padesátce. Rozhodl jsem se, protože miluji historii a taky jsem od přírody dobrodruh. Nejprve jsem se dal na koně, potom jsem se zaměřil na dobové uniformy a postupně jsem začal jezdit na akce. Na začátku jsem byl úplně sám, většinou jezdím na akce s hulány, ale mám více uniforem, takže s kluky z okolí jezdíme jako husaři,“ dodává trubač a husar Václav Moravčík.